TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Mamy siedmiu nowych profesorów

Siedmiu nowych profesorów zyskała nasza uczelnia w ostatnim czasie. Do grona profesorów belwederskich dołączyli naukowcy z pięciu wydziałów PWr.

6 lutego tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych otrzymali:

prof. Krzysztof Opieliński (Wydział Elektroniki) 

krzysztof_opielinski.png

Kierownik Katedry Akustyki i Multimediów. Jest członkiem Komitetu Akustyki PAN, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, European Acoustics Association, European Federation of Society for Ultrasound in Medicine and Biology, Rady Dyscypliny Naukowej Automatyka, elektronika i elektrotechnika. Był współtwórcą i opiekunem Akademickiego Radia Luz.

Jego zainteresowania naukowe obejmują ultradźwięki i ich zastosowanie w przemyśle i medycynie. Autor pięciu patentów, 147 publikacji i dwóch monografii. Prezentował prace na największych światowych kongresach i konferencjach dot. akustyki i ultradźwięków. Jego badania zaowocowały opracowaniem tomografu ultradźwiękowego do obrazowania i automatycznego wykrywaniem raka piersi kobiet in vivo - obecnie na etapie wdrażania.

prof. Jarosław Domaradzki (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki) 

jaroslaw_domaradzki.jpg

Pełni funkcję prodziekana ds. ogólnych na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.

Zainteresowania naukowe profesora związane są z projektowaniem, technologią i charakteryzacją cienkowarstwowych materiałów elektronicznych przeznaczonych w szczególności dla potrzeb przezroczystej elektroniki, techniki sensorowej i fotowoltaiki. Na jego dorobek naukowy składa się 330 publikacji, w tym 100 z listy JCR oraz dziesięć patentów. Jest laureatem stypendium tygodnika „Polityka” (2009 r.) oraz Nagrody Naukowej Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk (2011 r.).

Kolejne nominacje miały miejsce 28 lutego, wtedy to tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych otrzymało pięć osób:

prof. Krzysztof Schabowicz (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) 

Specjalista z zakresu budownictwa ogólnego, prawa budowlanego, diagnostyki i utrzymania konstrukcji inżynierskich.

krzysztof_schabowicz.jpg

Zajmuje się tematyką elewacji wentylowanych, a w szczególności technologią produkcji i badaniem okładziny zewnętrznej z płyt włóknisto-cementowych w zakresie wykrywania, identyfikacji i klasyfikacji procesów degradacji oraz uszkodzeń, a także metodyki tych badań. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe związane z implementacją urządzeń i technologii diagnostyki nieniszczącej w obiektach budowlanych, w tym z zastosowaniem sztucznej inteligencji.

Jego zainteresowania badawcze obejmują beton, włókno-cement, tomografię ultradźwiękową, metodę echa, metodę odpowiedzi na impuls, GPR i inne badania nieniszczące oraz sztuczną inteligencję.

Autor i współautor pięciu książek, ponad 200 publikacji i dziewięciu patentów. Ma ponad 500 cytowań w Web of Science. Jest redaktorem w czasopiśmie Materials (MDPI) i członkiem rady naukowej Civil Engineering and Architecture (HRPUB) oraz Nondestructive Testing and Diagnostics (SIMP). Opracował ponad 200 recenzji artykułów do czasopism i konferencji. Członek PZITB i PSMB.

prof. Wojciech Puła (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) 

Pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego.

wojciech_piela.jpg

Z Politechniką Wrocławską związany od 1984 r. Pracował też na zagranicznych uniwersytetach , m.in . we Francji (Université de Lille) oraz w Iraku (Al-Mustansiriyah University w Bagdadzie). Prowadził wykłady w International Centre for Mechanical Science (CISM) w Udine we Włoszech oraz kurs dla doktorantów w Politecnico di Bari we Włoszech. Wygłosił wiele referatów na prestiżowych międzynarodowych konferencjach naukowych.

Zainteresowania naukowe profesora dotyczą niezawodności konstrukcji, modelowania numerycznego w geotechnice, mechaniki gruntów oraz zagadnień fundamentowania. Opublikował ponad sto prac naukowych, w tym kilkanaście obszernych artykułów w czasopismach indeksowanych w JCR.

Pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma Studia Geotechnika et Mechanica, uczestniczy w radach wydawniczych kilku prestiżowych czasopism naukowych, np. Computers and Geotechnics czy Georisk. Jest członkiem International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering oraz członkiem Zarządu Krajowego  Polskiego Komitetu Geotechniki obecnej kadencji.

prof. Marek Kułażyński (Wydział Chemiczny) 

marek_kulazynski.jpg

Pracę naukową na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął w 1973 r. Jego zainteresowania naukowe obejmują: badania eksploatacyjne olejów silnikowych, uzyskiwanie komponentów paliw w procesach katalitycznych, oczyszczanie spalin silnikowych i kotłowych oraz utylizację odpadów. Realizował 56 krajowych i międzynarodowych projektów z zakresu procesów katalitycznych i sorpcyjnych w ochronie środowiska. Jeden z nich uzyskał nagrodę Energy Globe National Award 2015, za najlepszy projekt ekologiczny na świecie.

Jest współautorem programu kształcenia dla specjalności Automotive Engineering. Prowadził zajęcia dydaktyczne na Politechnikach Gdańskiej i w Radomiu oraz na 14 uczelniach europejskich. Był promotorem dwóch obronionych z wyróżnieniem prac doktorskich i opiekunem 91 prac magisterskich oraz 53 inżynierskich. Dorobek naukowy profesora jest udokumentowany ponad 160 artykułami oraz 17 patentami.

Liczne nagrody Prezesa Rady Ministrów, ministra nauki, rektora, dziekana i dyrektora Iistytutu za działalność naukową i dydaktyczną nobilitują jego dorobek naukowy. Został uhonorowany Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Natomiast tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymał:

prof. Piotr Młynarz (Wydział Chemiczny)

piotr_mlynarz.jpg

Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Politechniką Wrocławską związany od 2002 r. Pełni funkcję prodziekana ds. ogólnych na Wydziale Chemicznym, a od 2020 r. kierownika Laboratorium Bioanalityki w Katedrze Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii.

Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół  zastosowania chemicznych metod analitycznych w analizie biochemicznej i medycynie - metabolomice, spektroskopii NMR, chemii bioorganicznej, koordynacyjnej i supramolekularnej. Współautor ponad 80 publikacji z listy JCR oraz pięciu zgłoszeń patentowych. Promotor pięciu dysertacji doktorskich i przeszło 70 prac magisterskich i inżynierskich. Uczestniczył w realizacji licznych projektów finansowanych ze źródeł NCN i NCBiR.

Zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego. Laureat stypendiów finansowanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej (2003, 2004, 2005), zbiorowej Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2003) oraz nagród rektora Politechniki Wrocławskiej.  

10 marca prezydent nadał tytuły profesorskie kolejny naukowcom. W tym gronie osób, które otrzymały tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych, znalazł się:

prof. Wacław Skoczyński (Wydział Mechaniczny)

waclaw_skoczynski.jpg

Pełni on funkcję kierownika Katedry Obrabiarek i Technologii Mechanicznych na Wydziale Mechanicznym.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu i ocenie statycznych i dynamicznych własności obrabiarek oraz energochłonności procesu skrawania, wykorzystaniu rozwiązań mechatronicznych do aktywnego tłumienia drgań, badaniach skrawalności różnych materiałów, konstruowaniu wzbudników drgań i ich wykorzystaniu do badań konstrukcji mostowych.

Prowadzi wykłady z zakresu konstrukcji obrabiarek, elastycznych systemów wytwórczych, systemów wytwarzania i montażu oraz sensorów w systemach wytwórczych.

Jest wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Sekcji Towarzystwa Naukowo-Technicznego Obrabiarek i Narzędzi SIMP.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję