TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.05.2018 Kategoria: seniorzy
Maj w Klubie Seniora upłynął pod znakiem wydarzeń, które spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród osób skupionych wokół Komisji Kultury Koła Emerytów i Rencistów - organizatora większości imprez popularnonaukowych i artystycznych
W czwartek, 10 maja, klub odwiedził dr Andrzej Radzio ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej, znawca filozofii G.W.F. Hegla i I. Kanta. Gość wygłosił wykład pt. Dylemat wolności i konieczności, który był wstępem do dyskusji o tym: czym jest wolna wola, czy człowiek kontroluje swoje wybory, decyzje i działania, czym jest determinizm i konieczność, jaki wpływ na nasze decyzje mają zdarzenia przypadkowe oraz jaki jest zakres ograniczenia naszej wolności.
Kilka dni później, we wtorek, 15 maja, Pracownia Fotografii i Otwarte Pracownie Plastyczne, działające przy wrocławskim Ognisku Kultury Plastycznej im. E. Gepperta (pod kierunkiem art. fotografika Macieja Sicińskiego), zaprezentowały serię niezwykle ekspresyjnych zdjęć pt. Tancerki. Fotografie kobiet w dynamicznych pozach i układach baletowych ukazują bogactwo plastyki ciała człowieka, podkreślonej dodatkowo przez odpowiednią grę świateł.
Spotkanie Saloniku Literackiego, które odbyło się 22 maja, było poświęcone wspomnieniu zmarłej przed dwoma laty Aliny Marii Cichewicz (Al-My), jednej z najznamienitszych postaci Klubu Seniora. Alina Maria Cichewicz - jak sama się określała - była córą uniwersytetu, adoptowaną przez politechnikę. Dała się poznać jako osoba o wyjątkowej wrażliwości, talencie i kulturze humanistycznej. Ukończyła studia prawnicze, ale Temidzie nie była wierna zbyt długo, gdyż ujęła ją Melpomena i mitologiczny patron sztuk pięknych, bóg Apollo. Po latach pracy w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki, gdy przeszła na emeryturę, zainicjowała powstanie Saloniku Literackiego i Galerii Sztuki. To właśnie ona była największą orędowniczką upublicznienia artystycznych pasji drzemiących w politechnicznych seniorach. Zaowocowało to m.in. corocznymi wydaniami antologii koła. Sama, a w ślad za nią inne osoby, publikowała swój dorobek w postaci poetyckich i prozatorskich książek, stanowiących już sporą biblioteczkę.
Dorobek literacki Al-My to kilkanaście pozycji książkowych, w tym cztery tomy małych form poetyckich utrzymanych w konwencji tzw. białego wiersza oraz wiele artykułów prasowych (m.in. relacje i recenzje z imprez w Klubie Seniora w latach 2009-2014). Ale na szczególna uwagę - co było przedmiotem ostatnich wspomnień - zasługują jej zbiory lapidarnych myśli, aforyzmów, sentencji, epitafiów itp., w których była niedoścignioną mistrzynią.
Majowe spotkania w Klubie Seniora zakończyła w czwartek, 24 maja, wizyta dr Emilii Nowaczyk, która od kilku lat, będąc na emeryturze, przemierza wzdłuż i wszerz kulę ziemską, dzieląc się z seniorami PWr opowieściami o swoich przeżyciach. Tym razem zabrała słuchaczy w podróż do Australii.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »