TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Lutowe spotkania naszych seniorów

Data: 28.02.2025 Kategoria: seniorzy

: Spotkanie grupy osób siedzących przy stolikach. Dwie osoby stoją, jedna z nich mówi do mikrofonu. W tle obrazy na sztalugach i wazon z kwiatami.

Muzyczne wstawki, wystawa Zuzanny Kociołek oraz barwne wspomnienia z podróży na Wyspę Wielkanocną, to wiodące tematy lutowych spotkań w politechnicznym Klubie Seniora.

W pierwszy czwartek miesiąca dr inż. Maciej Minch barwnie zilustrował naszym seniorom swoją podróż na koniec świata. Przedstawił problemy logistyczne oraz komunikacyjne związane z dotarciem na Wyspę Wielkanocną, zrelacjonował poszczególne etapy podróży oraz opisał atrakcje przyrodnicze i niezwykłe posągi moai. Przy okazji zaprezentował hipotezy dotyczące twórców tajemniczych posągów, ich transportu z kamieniołomu Rano Raraku na platformy Ahu oraz ich przeznaczenia. 

W przeddzień walentynek odbył się mini recital duetu wokalno-instrumentalnego Ivana i Marietty Koziupów. Nasz akustyk przygotował na to spotkanie bogaty repertuar tradycyjnych romantycznych piosenek ukraińskich i polskich oraz kilka własnego autorstwa. Niektóre, bardziej znane utwory, jak np. Hej Sokoły, uczestnicy spotkania nucili wspólnie z wykonawcami.

We wtorek, 18 lutego, dr inż. Izabela Hudyma, w swoim autorskim spotkaniu, wspominała byłych i obecnych zasłużonych działaczy Koła Emerytów i Rencistów, w tym niedawno zmarłego pierwszego przewodniczącego koła doc. Bogusława Bałazińskiego. 

O kalwinistach i Kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu, jego niezwykłej historii i ludziach, którzy przyczynili się do jego budowy, o wystroju wnętrza i najcenniejszych zachowanych zabytkach opowiadała dwa dni później, 20 lutego, Joanna Korsan-Brzastowska – polonistka z wykształcenia, księgarz i bibliotekarz oraz pasjonatka sztuki współczesnej.

Z kolei we wtorek, 25 lutego, nasi seniorzy, dzięki gościnności dyrektora dr. Piotra Machlańskiego, zwiedzali politechniczne muzeum. W rolę przewodnika wcielił się Paweł Domino, który opowiadał o początkach uczelni, planach budowy i założeniach architektonicznych (zrealizowanych i niezrealizowanych) oraz uroczystym otwarciu w 1910 r. Zaprezentował też najciekawsze eksponaty w zbiorach muzeum.

Tłusty czwartek w Klubie Seniora był okazją nie tylko do zasmakowania słodkości, ale przede wszystkim do estetycznych doznań. W porywającej muzycznej prelekcji dr hab. inż. Jan Kapała przeniósł słuchaczy, przy dźwiękach rocka, za ocean. Zaprezentował wybitne utwory muzyków meksykańskich z początku XXI w. Prelegent wspominał o tamtejszych tańcach, instrumentach oraz a także mistrzach gitary portugalskiej.

Grupa osób na wystawie muzealnej, oglądająca plansze z informacjami i zdjęciami. Kilka osób rozmawia, a część schodzi po schodach.

Przez cały miesiąc można było w klubie podziwiać niezwykle barwne i urzekające prace Zuzanny Kociołek, absolwentki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jej dzieła wykonane są na płótnie bawełnianym techniką batiku na gorąco. Utalentowana tkaczka, związana z Wrocławską Grupą 10xTAK, swoje pierwsze wystawy organizowała w latach 70. właśnie na PWr. Wystawę można jeszcze oglądać do 7 marca.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję