TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Czy anteny telefonii komórkowych są szkodliwe? Spotkanie z prof. Andrzejem Kucharskim

Data: 30.12.2015 Kategoria: seniorzy

O wpływie pola elektromagnetycznego na człowieka i sposobach unikania jego negatywnych skutków mówił w Klubie Seniora profesor Andrzej Kucharski z Wydziału Elektroniki PWr

Profesor tłumaczył, że istnieją dwa rodzaje pól elektromagnetycznych: naturalne i sztuczne. Naturalne są wytwarzane przez Ziemię i inne obiekty istniejące we Wszechświecie. Np. pole magnetyczne osłania Ziemię przed wiatrem słonecznym, który bez tej ochrony uniemożliwiłby rozwój życia na naszej planecie. Źródłem  pól sztucznych są przedmioty wykonane przez człowieka. Celowo wykorzystują je np. nadajniki radiowe czy  telefonii komórkowej, kuchenki mikrofalowe czy urządzenia służące do rehabilitacji (np. diatermia).

Emeryci bardzo interesowali się wpływem sztucznych pól elektromagnetycznych na zdrowie. Profesor tłumaczył, że w normalnych warunkach – według dostępnej wiedzy – nie są one groźne, bo ich natężenie jest nieduże. Przede wszystkim nie trzeba przesadnie bać się pól wytwarzanych przez anteny telefonii komórkowej zamontowane na naszych domach: pod miejscem, gdzie stoją, ich pole elektromagnetyczne jest stosunkowo niewielkie. Silniejsze jest w pewnym oddaleniu.
– Jeśli antena stoi na naszym dachu, mogliby się bać trochę nasi sąsiedzi, w których kierunku „wycelowana” byłaby antena, ale na pewno nie my – wyjaśnił profesor Kucharski. – Jednak żeby zrobić sobie krzywdę, trzeba by trzymać w objęciach antenę przez wiele godzin. Znacznie bardziej szkodliwe mogą być długie rozmowy przez telefon komórkowy, bo wtedy źródło pola elektromagnetycznego znajduje się bezpośrednio przy naszych głowach.

Realnie zagrożone mogą być osoby, które przez dłuższy czas mają kontakt z silnym promieniowaniem elektromagnetycznym czy UV. Dlatego też w przypadku pól elektromagnetycznych wprowadza się specjalne strefy ochronne, a pracownicy narażeni na promieniowanie UV dostają specjalną odzież. W miejscach najsilniejszego promieniowania elektromagnetycznego należy umieszczać ekrany ograniczające negatywne skutki jego działania.

Prof. Andrzej Kucharski pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, jest kierownikiem Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki. Zajmuje się matematycznymi sposobami opisu zjawisk występujących w polach elektromagnetycznych. Jego działalność naukowa jest związana także z teorią anten oraz techniką i metrologią antenową i kompatybilnością elektromagnetyczną.

ml

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję