W Klubie Seniora tłumaczyli, jak umiejętnie stosować leki

Data: 16.12.2015 Kategoria: seniorzy

O tym jak stosować środki medyczne, by sobie nie zaszkodzić, opowiadała w Klubie Seniora PWr dr Magdalena Hurkacz, farmakolog kliniczny w szpitalu im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

W spotkaniu, które odbyło się 10 grudnia, uczestniczyło wielu seniorów PWr. Z powodu wieku i licznych chorób wydają oni dużo pieniędzy na leczenie, dlatego na spotkaniu pojawiło się wiele pytań o to, jak używać leków i innych substancji medycznych. Dr Magdalena Hurkacz ostrzegała zwłaszcza przed nadużywaniem środków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty, a używane w nadmiarze mogą zniszczyć wątrobę i nerki, a nawet doprowadzić do śmierci.

Ożywioną dyskusję wywołał temat stosowania środków opartych na składnikach naturalnych. Moda na nie przywędrowała do Polski w latach 60., gdy były uważane za bezpieczniejsze niż inne. Dr Hurkacz przypomniała, że w wielu mieszankach znajdują się substancje, które wzajemnie niwelują swoje działanie i ostrzegała szczególnie przed mieszankami ziół chińskich.

0DVRXPBwBfwctBkRo,hurkacz.jpg

Seniorzy pytali swojego gościa także o działanie suplementów diety, których reklamy są obecnie bardzo agresywne. – One tak naprawdę niczego nie leczą, a wmawianie nam, że jest inaczej, to przekroczenie prawa – odpowiadała dr Hurkacz. – W dodatku są nam prawie niepotrzebne, o ile mamy dobrze zbilansowaną dietę. Jedyne co nam się może przydać, to większa ilość wapnia i witaminy D. Jednak i w tych przypadkach suplementy diety to ostateczność: witaminę D możemy pozyskać po prostu, chodząc na spacery, a wapń – jedząc sery.

Dr Magdalena Hurkacz ukończyła farmację na wrocławskiej Akademii Medycznej. Przez wiele lat pracowała naukowo na tej uczelni. Doradza wielu firmom farmaceutycznym.

Maria Lewowska

Na zdjęciu: Dr Magdalena Hurkacz, farmakolog kliniczny ze szpitala im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu na spotkaniu w Klubie Seniora PWr