Wariacje w muzyce według profesora Drożdżewskiego

Data: 02.12.2015 Kategoria: seniorzy

Prof. Piotr Drożdżewski, chemik i kompozytor w jednej osobie, był gościem ostatniego w listopadzie spotkania w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej. W miniony czwartek opowiadał o muzyce

Prof. Drożdzewski przygotował prezentację multimedialną pod włoskim tytułem „Musica Variata”, co po polsku znaczy „Wariacje w muzyce”. - Istotą wariacji w muzyce są zmiany podstawowego tematu – tłumaczył prelegent. –  Ich ilość i rodzaj zależą tylko od inwencji twórczej autora. Sam temat może pochodzić z utworów własnych lub innych kompozytorów. Nawet Chopin czerpał inspirację z melodii Mozarta i tworzył ich wariacje.

Kompozytor wyjaśnił, że zmiany mogą być wprowadzane w melodii (poprzez dodanie nowych nut do tematu), harmonii (zmiana tonacji z dur na moll lub odwrotnie), rytmie, barwie czy dynamice utworu. Ważne jest jednak, by podstawowy temat lub rytm utworu był charakterystyczny, tzn. łatwy do zapamiętania. Jako przykład podał „Bolero” Ravela, gdzie podstawowy rytm utworu powtarza się kilkakrotnie, za każdym razem w wykonaniu innego instrumentu lub zespołu instrumentów.

Prof. Piotr Drożdżewski jest prodziekanem ds. dydaktyki Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jest specjalistą w zakresie chemii koordynacyjnej, kwantowej, spektroskopii (głównie oscylacyjnej) oraz chemii bionieorganicznej. Jego prace naukowe koncentrują się na syntezie i badaniach fizykochemicznych związków kompleksowych metali przejściowych z ligandami organicznymi, często o znaczeniu biologicznym. Jest też absolwentem Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Stworzył ponad 40 kompozycji, które były prezentowane m.in. na festiwalu Musica Polonica Nova. Muzykę propaguje też w czasie kolejnych edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz spotkań w Klubie Seniora PWr.
Maria Lewowska