TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

70 lat SITPChem we Wrocławiu – prelekcja dr. inż. Andrzeja Puszyńskiego

Data: 12.11.2015 Kategoria: seniorzy

W Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej gościł dr inż. Andrzej Puszyński. Prezes wrocławskiego oddziału SITPCh i zarazem długoletni pracownik naszej uczelni opowiadał o kulisach działalności stowarzyszenia

- Od kiedy istnieje nauka, ludzie w nią zaangażowani lubią się integrować – mówił dr Andrzej Puszyński. – Towarzystwa naukowe zrzeszające chemików zaczęły powstawać już przeszło 200 lat temu. Działali np. w powołanym w 1800 r. 

Towarzystwie Przyjaciół Nauk czy Towarzystwie Naukowym Krakowskim. Po I wojnie światowej prężnie działał Związek Inżynierów Chemików – absolwentów Politechniki Warszawskiej. W 1939 r. zrzeszał tysiąc osób,  a więc 50 proc. absolwentów tej uczelni. Jego członkami byli m.in. Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski.

0DVRXPBwBfwctBkRo,puszynski_fota.jpg

Obecnie w Polsce istnieją dwa stowarzyszenia chemików. Polskie Towarzystwo Chemiczne zrzesza naukowców, natomiast praktycy należą do powstałego w 1946 r. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Dr Puszyński przypomniał, że w tym samym roku powołano do życia także wrocławski oddział SITPCh, który w pierwszych latach działalności prowadził m.in. wieczorową szkołę inżynierską. Do początku lat 90. XX wieku głównym obszarem działalności SITPCh było wydawanie ekspertyz dla przemysłu chemicznego. Dr Andrzej Puszyński przypomniał, że obecnie członkowie stowarzyszenia skupiają się przede wszystkim na popularyzacji chemii. W ramach swojej działalności prowadzą wykłady i sympozja naukowe dotyczące różnych zagadnień chemicznych, wspólnie z Polskim Towarzystwem Chemicznym organizują dla młodzieży szkolnej olimpiady chemiczne i konkursy w ramach cyklu „Młody chemik eksperymentuje”. Przedstawiciele SITPCh angażują się również w organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

We Wrocławiu działa sześć kół SITPCh: trzy na Politechnice Wrocławskiej, po jednym na Uniwersytecie Wrocławskim i w firmie 3M oraz jedno zrzeszające pracowników innych firm chemicznych z całego miasta.

Dr inż. Andrzej Puszyński jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 1969 r. Od 1973 r. aż do emerytury pracował w Instytucie Technologii Organicznej i Tworzyw Sztucznych naszej uczelni. Jego zainteresowania naukowe dotyczą syntezy organicznej i chemicznej modyfikacji polimerów. Od 1980 r. jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, od 2010 pełni w nim funkcję prezesa oddziału wrocławskiego.

Maria Lewowska

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję