Zmarł profesor Zdzisław Porosiński

Data: 29.03.2016 Kategoria: wspomnienia

26 marca zmarł ceniony naukowiec i wykładowca dr hab. Zdzisław Porosiński, profesor Politechniki Wrocławskiej, pracownik Wydziału Matematyki. Miał 61 lat

Był cenionym specjalistą z zakresu badań operacyjnych, teorii gier i statystyki matematycznej, uczniem prof. Stanisława Trybuły. Współpracował z matematykami z ośrodków naukowych w Japonii, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Belgii. Opublikował prawie 30 prac naukowych i wypromował jednego doktora nauk matematycznych.

0DVRXPBwBfwctBkRo,porosinski_zdzislaw.jp

Przez całe życie był związany z Politechniką Wrocławską. To tu w 1979 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Przez 37 lat pracował w Instytucie Matematyki, następnie Instytucie Matematyki i Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a ostatnio na Wydziale Matematyki.

W roku 1987 obronił rozprawę doktorską „Wybrane problemy optymalnego zatrzymywania”, której promotorem był profesor Stanisław Trybuła. W roku 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych, a w roku 2009 - stanowisko profesora.

W latach 2006-2012 był zastępcą dyrektora ds. dydaktyki w Instytucie Matematyki i Informatyki.
Koledzy i współpracownicy z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej wspominają go jako znakomitego organizatora, wykładowcę i naukowca, wspaniałego kolegę oraz mądrego i dobrego człowieka.
r