Politechnika Łódzka wygrywa konkurs Studenckich Mostów Stalowych na PWr

Data: 03.06.2016 Kategoria: aktywność studencka

Drużyna z Politechniki Łódzkiej „KANKK” zwyciężyła w 5. edycji konkursu Studenckich Mostów Stalowych, który w piątek zakończył się na Politechnice Wrocławskiej. Zespół PWr „Młodzi Mostowcy” zajął drugie miejsce, a na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna „Wódoce” z Politechniki Śląskiej

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie mostu łukowego, samodzielne wykonanie konstrukcji i na koniec przeprowadzenie obciążenia w laboratorium. Konstrukcje mogły mieć maksymalnie 2,5 m rozpiętości i 1 m szerokości, a oceniane były wg kilku kryteriów m.in. stosunku nośności do masy mostu, czasu wykonania konstrukcji i zużycia materiałów.
– To niesamowita sprawa mieć pomysł na most, później go zaprojektować, zbudować i sprawdzić, ile jest w stanie wytrzymać - powiedział prof. Jerzy Hoła, dziekan Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. - Tego typu konkursy są świetnym dodatkiem do zajęć teoretycznych. Jestem przekonany, że w przyszłości będziecie świetnymi inżynierami. Może za kilka lat spotkacie się na jednej budowie jako projektanci lub wykonawcy i będziecie wspominać dzisiejszy konkurs. Liczę, że w przyszłym roku spotkamy się w tym samym, a być może większym gronie.

Najlepszy okazał się projekt przygotowany przez drużynę „KANKK” z Politechniki Łódzkiej, który przy wadze niespełna 45 kg wytrzymał nacisk blisko 760 kg. Drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Wrocławskiej, trzecie drużyna Politechniki Śląskiej, a czwarte ekipa z Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji końcowej nie został ujęty projekt przygotowany przez inny zespół z Politechniki Śląskiej, który po wybudowaniu okazał się nieregulaminowy.

– Jury jest bardzo zadowolone z przebiegu konkursu. Bardzo doceniamy inwencję wszystkich drużyn, bo przygotowane projekty okazały się różnorodne i mieliśmy spory kłopot z wyborem zwycięzcy – mówił prof. Jan Biliszczuk, przewodniczący komisji konkursowej.

Oprócz klasyfikacji generalnej przyznano także nagrody specjalne. Za najbardziej estetyczną konstrukcję uznany został most zbudowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę za bardzo „widowiskową katastrofę” otrzymała drużyna z Politechniki Gdańskiej, której most, podczas próby obciążenia, został zniszczony niemal podręcznikowo.

Specjalną, nieregulaminową nagrodę – „za najbardziej twórcze podejście do tematyki mostów łukowych” – otrzymali studenci z Politechniki Śląskiej, których projekt został uznany za nieregulaminowy.

W konkursie do wygrania były nagrody książkowe, elektroniczne i gadżety. Nagrodą główną był udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ARCH 2016, która w październiku odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej.

Klasyfikacja końcowa:
1.    „KANKK” Politechnika Łódzka
2.    „Młodzi Mostowcy” Politechnika Wrocławska
3.    „Wódoce” Politechnika Śląska
4.    „Need for Stell: Most Wanted” Politechnika Gdańska
Zespół „Budujemy dla Karola” nie został sklasyfikowany.
Michał Ciepielski