Studenci budują mosty pod Bibliotechem. Trwają międzyuczelniane zawody [ZDJĘCIA]

Data: 02.06.2016 Kategoria: aktywność studencka

Pięć drużyn, pięć projektów, setki metalowych elementów, śrub oraz nakrętek i tylko siedem godzin na montaż konstrukcji. Tak wygląda Studencki Konkurs Mostów Stalowych, który w czwartek rozpoczął się na Politechnice Wrocławskiej

W rywalizacji biorą udział dwie drużyny z Politechniki Śląskiej oraz po jednym zespole z Politechniki Łódzkiej, Gdańskiej i Wrocławskiej. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie mostu łukowego, samodzielne wykonanie konstrukcji i na koniec przeprowadzenie obciążenia w laboratorium. Konstrukcje mogą mieć maksymalnie 2,5 m rozpiętości i 1 m szerokości.

– W tym roku zawody odbywają się w nowej formule, bo uczestnicy przyjechali do nas tylko ze swoim projektem, a wszystkie elementy i narzędzia, które mogą być wykorzystane do budowy mostu, były dostarczane przez nas. Dzięki temu zespoły mogą przejść przez cały cykl inwestycyjny, który można określić jako projektuj-buduj-testuj – mówi Krzysztof Galik, przewodniczący Koła Naukowego „Młodzi Mostowcy PWr”, które organizuje imprezę.

Budowa mostów potrwa do godz. 17 na dziedzińcu przed budynkiem D-21, a jutro od godz. 9 prowadzone będą testy obciążeniowe. Każda drużyna będzie oceniana według kilku kryteriów m.in. stosunku nośności do masy mostu, czasu wykonania konstrukcji, jej estetyki i zużycia materiałów. Zwycięzców poznamy w piątek.

– Przed zawodami przygotowaliśmy most prototypowy. Przy testach okazało się, że nasza ważąca zaledwie 35 kg konstrukcja wytrzymuje obciążenie w wysokości 680 kg. To dobry wynik, zobaczymy, jakie rezultaty osiągną jutro konstrukcje przygotowane przez zespoły – dodaje Galik.

W konkursie do wygrania są nagrody książkowe, elektroniczne i gadżety. Nagrodą główną jest udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ARCH 2016, która w październiku odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej.
Michał Ciepielski