LEM z podwójnym KOKOS-em. Motocykl nagrodzony w studenckim konkursie wynalazków

Data: 31.05.2016 Kategoria: aktywność studencka

W aż dwóch kategoriach Konkursu Konstrukcji Studenckich zwyciężył Lekki Motocykl Elektryczny skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. W rywalizacji wzięły udział studenckie wynalazki z całego kraju

LEM Napoli zwyciężył w kategorii „Zielona Konstrukcja”. Zyskał też najwięcej głosów w głosowaniu internetowym i tym samym zdobył nagrodę internautów.

Motocykl stworzyli studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Przygotowali go na ubiegłoroczne zawody Smart Moto Challenge i zdobyli nim trzecie miejsce w Barcelonie oraz szóste w Moskwie. Na obu tych turniejach okazali się najlepsi w kategorii „biznes”, czyli najlepiej opracowali plan wprowadzenia konstrukcji do powszechnego użytku.

LEM Napoli jest lekkim, miejskim motocyklem o zasilaniu elektrycznym. Został zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu go do rozwożenia pizzy. Dlatego studenci wyposażyli go w tablet z aplikacją, która wyznacza najkrótszą trasę między poszczególnymi lokalizacjami, do jakich trzeba dostarczyć zamówienia. Motocykl ma też pojemnik do przewożenia żywności monitorujący temperaturę i wilgotność wewnątrz. Pojazd uruchamia się tzw. i-buttonem, czyli niewielką pastylką, wygodniejszą niż klucze. Ma też światełka diodowe, które na jezdni wyświetlają logo studenckiego koła.

Konkurs Konstrukcji Studenckich (KOKOS) od kilku lat organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów. Biorą w nim udział studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Konkurs ma im pomóc zostać zauważonym i wesprzeć ich w komercjalizacji ich wynalazków. Jak tłumaczą organizatorzy, podczas gali KOKOS-a studenci mogą przekonać się, że swoimi pomysłami mogą podbijać świat, powinni więc opatentować swoje projekty i pomyśleć o ich sprzedaży.
Więcej na temat konkursu tutaj.

Wyniki Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS 2016:

Nagroda internautów: LEM Napoli.

Młody Konstruktor: Robot SCARA - Mateusz Nowak, Piotr Słabik - Robot, którego można używać do układania różnego rodzaju produktów, sortowania itp.

Koło Naukowe: Aero Team ILK AGH - Szymon Byrtek,Maciej Cierpiał, Tomasz Frąk, Sylwester Kurneta, Adrian Stępień, Łukasz Wojakowski - Samolot bezzałogowy Miner z napędem elektrycznym, który jest rozwojową wersją samolotu zaprojektowanego na zawody SAE Aero Design West 2015, gdzie zdobył trzy srebrne medale.

Pomocna konstrukcja: Rapidchair - Damian Młynarek, Krzysztof Chrzanowski - Uniwersalny napęd elektryczny, który można zainstalować w dowolnym wózku inwalidzkim bez ingerencji w jego konstrukcję, stworzony z ogólnodostępnych materiałów i technologii w celu zminimalizowania kosztów. Ma regulacje stopnia wspomagania jazdy.

Zielona Konstrukcja: LEM Napoli.

Hit komercyjny: Rope Rider - Grzegorz Mięsowicz, Michał Łabęcki - Inspekcyjny robot mobilny do linii napowietrznych wysokiego napięcia. Jego zadaniem jest poruszanie się po przewodach stosowanych na terenie Polski, a także pokonywanie występujących na nich przeszkód oraz dokonywanie oględzin i wykrywanie uszkodzeń i nieprawidłowości.