W sobotę finał Dni Architektury Maksa Berga

Data: 30.05.2016 Kategoria: aktywność studencka

Architektoniczne warsztaty, gra miejska, spacery z przewodnikami i akcja "Zbuduj z nami miasto!" – wszystko to zaplanowano w ramach tegorocznych Dni Architektury Maksa Berga organizowanych przez  Centrum Poznawcze Hali Stulecia. Partnerem wydarzenia jest Wydział Architektury PWr, a ponad 60 studentów wydziału włączyło się w przygotowania imprezy

Na sobotę zaplanowano wielką akcję "konstrukcyjno-plastyczną" – organizatorzy Dni Architektury Maksa Berga zapraszają: "Zbudujcie z nami miasto!". – Na ogromnej mapie miasta, pod kopułą Hali stulecia postawimy miasto szyte na miarę potrzeb mieszkańców – opowiada Dorota Ręcławowicz, studencki koordynator wydarzenia. – Do zabawy zapraszamy wszystkich wrocławian. Wystarczy przyjść i zastanowić się, jak powinno wyglądać idealne miasto, a potem zabrać się do budowania.

Miasto marzeń powstanie na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych. Chętni do jego budowania wylosują jedną z dzielnic Wrocławia, a następnie zaprojektują potrzebne tam budynki, zgodne z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim zaczną je konstruować, ich projekt będzie musiał zatwierdzić "Urząd Miejski" prowadzony przez studentów architektury Politechniki Wrocławskiej. Po zaakceptowaniu projektu „budowniczy” zgłoszą się do Miejskiego Magazynu Materiałów Budowlanych, gdzie odbiorą materiały konstrukcyjne – kartony, kredki, markery, farby, taśmy klejące i inne przybory plastyczne.
Kilka pokazowych budynków zbudują też  wcześniej członkowie politechnicznych kół naukowych, m.in. KN Humanizacji Środowiska Miejskiego, Koło Naukowe Mural i Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, a LabDigiFab pojawi się na imprezie ze swoimi drukarkami 3D.

- Budując wspólnie miasto idealne, realizujemy ideę Maksa Berga. Chciał on, by Hala Stulecia pełniła rolę "katedry demokracji", czyli miejsca, które jednoczy ludzi, przyciąga ich i zachęca do współdziałania  – podkreśla Aleksandra Białkowska, w grupie studenckiej odpowiedzialna za promocję Dni Architektury Maksa Berga. – Chcemy też pokazać, że architektura jest dla ludzi, ma im służyć i sprawiać, że życie w mieście jest bardziej komfortowe.

Budowa idealnego miasta to tylko jeden z kilku punktów programu całego wydarzenia. Organizatorzy zapraszają także m.in. na grę miejską "Przepis na miasto". Jej uczestnicy będą mieli do wyboru dwie trasy – krótszą, wokół Hali Stulecia i dłuższą, nieco trudniejszą, prowadzącą szlakiem modernistycznych zabytków naszego miasta. W sobotę będzie także można posłuchać wykładów architektów (w ramach "Szkoły Architektonicznej"), skorzystać z konsultacji eksperckich i wybrać się na architektoniczny spacer z przewodnikiem. Wieczorną atrakcją będzie koncert wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty.

Dni Architektury Maksa Berga organizuje Centrum Poznawcze Hali Stulecia we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej (koordynatorem ze strony wydziału jest dr Agnieszka Lisowska). Impreza ma przybliżyć mieszkańcom postać Maksa Berga – architekta i urbanisty w sposób szczególny zasłużonego dla Wrocławia – ale także popularyzować jego idee i projekty. Dlatego od wielu miesięcy na specjalnym profilu na Facebooku można czytać ciekawostki związane z Bergiem i z samym Wrocławiem, np. o tym, że architekt, projektując Halę Stulecia, inspirował się gotyckimi katedrami albo że żelbetową konstrukcję hali zaprojektował Günther Trauer, ten sam, który odpowiada również za projekty wielu wrocławskich mostów. Od miesięcy także trwały spotkania i warsztaty dla młodzieży i seniorów w ramach Laboratorium Architektury Maksa Berga (przygotowywały do udziału w wydarzeniu, ich uczestnicy dowiadywali się, jak powstaje i funkcjonuje miasto i wspólnie tworzyli budowle, które także staną na mapie miasta idealnego).

W organizację Dni Architektury Maksa Berga w ramach wolontariatu zaangażowało się ponad 70 studentów z wrocławskich uczelni. To głównie studenci z Wydziału Architektury PWr (ponad 60), a także jedna osoba z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, pięć osób z Uniwersytetu Przyrodniczego i dwie z Uniwersytetu SWPS.

*** Dni Architektury Maksa Berga – finałowe punkty wydarzenia zaplanowano na sobotę, 4 czerwca od godz. 11. Szczegółowy program tutaj.
lucy