Biotechnologiczne miasteczko stanie na wrocławskim rynku

Data: 26.04.2016 Kategoria: aktywność studencka

Izolowanie DNA domowymi metodami, produkcję kosmetyków naturalnych i wiele innych eksperymentów i zabaw szykują członkowie politechnicznego koła naukowego „Bio-Top” na zbliżające się Ogólnopolskie Dni Biotechnologii. 7 maja na wrocławskim rynku staną stanowiska przygotowane przez studentów trzech wrocławskich uczelni. Udział w pokazach jest bezpłatny

Każdego roku w kilku miastach w Polsce studenci z kół naukowych i kierunków biotechnologicznych przygotowują  pokazy i warsztaty, na których prezentują, czym zajmuje się biotechnologia i jak wpływa na nasze codzienne życie. We Wrocławiu do biotechnologicznego miasteczka, które stanie na wrocławskim rynku, będą wspólnie zapraszać studenci Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego.

0DVRXPBwBfwctBkRo,bio7.jpg

Na naszej uczelni organizacją Ogólnopolskich Dni Biotechnologii „DNA – Encyklopedia życia” zajmuje się Koło Naukowe Studentów Biotechnologii „Bio-Top”. W przygotowanie stanowiska angażuje się 25 członków koła. Szykują atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla trochę starszych odwiedzających.

Siódmego maja od godz. 9 na politechnicznym stanowisku będzie można zobaczyć m.in. jak z naturalnych półproduktów stworzyć kosmetyki takie jak kule kąpielowe, błyszczyk, krem z ekstraktem z lanoliny i histaminy, a także maseczki (z zielonej glinki, jogurtowo-miodową i z drożdży), delikatny peeling do twarzy, peeling antycellulitowy czy piankę do golenia. – Opowiemy też o dodatkach w kosmetykach. O tym, które nie są nam potrzebne i stanowią jedynie zbędny „wypełniacz” – dodaje Izabela Kura z koła „Bio-Top”.

Najmłodszych z pewnością zainteresują „lampa lawa”, chemiczne jajko, prezentacje preparatów pod mikroskopem, barwne reakcje w cieczach i zabawy cieczą newtonowską.
Studenci będą też przygotowywać i wybarwiać preparaty m.in. z cebuli i marchwi, pokazywać immobilizację drożdży za pomocą algianianu wapnia (immobilizacja to wiązanie enzymów z nierozpuszczalnym podłożem). Odwiedzający stoisko przekonają się także, jak wiele mikroorganizmów znajduje się na różnych przedmiotach w miejscach publicznych i przyrządach codziennego użytku. Członkowie koła przygotują bowiem posiewy z takich przestrzeni, które pokażą pod mikroskopem. Będzie również okazja, by nauczyć się izolować DNA z owoców i warzyw domowymi metodami.

Miasteczko będzie otwarte do godz. 15. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.
lucy

Na zdjęciu: Miasteczko biotechnologiczne przy ul. Kuźniczej. Stanowisko Koła Naukowego Studentów Biotechnologii „Bio-Top” z Politechniki Wrocławskiej (fot. LR)