TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Najlepsze dyplomy na architekturze nagrodzone

Data: 20.04.2016 Kategoria: aktywność studencka

Joanna Zielińska, absolwentka architektury w języku angielskim, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Dyplom Roku’ 16, organizowanym wspólnie przez wrocławski oddział SARP i Wydział Architektury PWr. Została nagrodzona za projekt otwartego targowiska połączonego z biurami i centrum kultury

W konkursie nominowano siedmiu absolwentów Wydziału Architektury i to spośród nich jury wyłoniło laureatów trzech nagród. Zgłoszone prace oceniali naukowcy z Wydziału Architektury naszej uczelni: dr Magdalena Baborska-Narożny, dr Maciej Hawrylak i dr Łukasz Wojciechowski oraz członkowie Stowarzyszenie Architektów Polskich: Tomasz Boniecki, Marta Mnich, Dariusz Sirojć i Sylwia Sikora.

Najlepszy projekt zdaniem jurorów przygotowała Joanna Zielińska, absolwentka architektury w języku angielskim. Jej praca „Anatomia nieformalnych przestrzeni, architektura dla handlu ulicznego” (promotor: dr Zenon Marciniak) została doceniona za ciekawe i spójne przekształcenie zaniedbanej przestrzeni publicznej w zdegradowanej dzielnicy Wrocławia oraz za czytelność przekazanego konceptu. 

Przestrzeń, która połączy ludzi
Joanna zaprojektowała otwarte targowisko połączone z budynkiem biurowymi i centrum kultury, które mogłoby powstać na Nadodrzu, na skrzyżowaniu ulicy Pomorskiej, placu Staszica, ul. św. Wincentego i pl. Strzeleckiego. – Uczyłam się w liceum, niedaleko tego miejsca, więc dość dobrze znam ten rejon miasta i jego problemy. Na pomysł projektu targowiska wpadłam, chodząc po… Poznaniu – opowiada. – Niemal na każdej ulicy napotykałam tam niewielkie targowiska i uliczne stragany, które ożywiały te miejsca. Przypomniałam sobie wtedy, że kiedy byłam w Danii, moją uwagę także zwróciły tego typu targowiska, obecne w każdej wolnej miejskiej przestrzeni. Pomyślałam, że we Wrocławiu bardzo ich brakuje. Mamy nielegalnych handlarzy, rozkładających swój towar na chodnikach i targowiska przenoszone do brzydkich blaszanych hal. I tak naprawdę nikt nie jest z tego zadowolony, bo klienci wolą robić zakupy po drodze do domu, na wolnym powietrzu, blisko miejsca, w którym mieszkają, a handlarze są często niezadowoleni z warunków, jakie oferują im hale.

Studentka postanowiła więc, że w ramach swojej pracy magisterskiej stworzy projekt obiektu, który połączy kilka funkcji (m.in. targową jako najważniejszą),  a tym samym stanie się przestrzenią integrującą lokalnych mieszkańców, a nawet miejscem charakterystycznym dla dzielnicy. – Każde miasto ma przynajmniej jedno, a zwykle kilka miejsc w pewnym sensie szczególnych, w których ludzie np. umawiają się na spotkanie. Projektując swój budynek, myślałam właśnie o tym, by stworzyć miejsce, będące punktem odniesienia dla Nadodrza – tłumaczy.

Sporo czasu poświęciła więc na lekturę socjologicznych badań dotyczących funkcji miejskich targowisk, a także na analizę uwarunkowań przestrzennych i funkcjonalnych wybranego przez siebie miejsca. Pozwoliło jej to opracować formę budynku uzupełniającą kwartałowy system zabudowy, która jedocześnie łączy Skwer Sybiraków z planowanym targowiskiem i przestrzeniami zielonymi przy ul. św. Wincentego. Zaprojektowała budynek o konstrukcji słupowej z żelbetu, którego górna część miałaby powstać z kratownicy przestrzennej, dzięki czemu nie sprawiałby wrażenia ciężkiej, masywnej bryły. Z daleka obiekt mógłby przypominać dużą bramę albo „pudełko” odwrócone do góry dnem, którego boczne ścianki wycięto.  

sarpdyplom1_zm.jpg
Do przestrzeni pod budynkiem – według projektu – można by było dostać się przez kilka przejść, co zapewniłoby swobodny przepływ ludzi.

zielinska_rysunek.jpg
W tej części na co dzień mogłoby działać targowisko, ale mogłaby być także wykorzystywana do weekendowych jarmarków świątecznych i jarmarków okolicznościowych (które poza straganami mają także dodatkowe atrakcje dla mieszkańców), festiwalów food trucków, różnych wydarzeń kulturalnych i koncertów na otwartym powietrzu czy sąsiedzkich festynów. Zadaszenie i obecność ścian zapewniałyby ochronę przez silniejszym wiatrem i deszczem, ale jednocześnie możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

sarpdyplom5.jpg
Wewnątrz budynku miałyby znaleźć się m.in.: punkt informacyjny i pomieszczenie dla administracji obiektu, niewielka kawiarnia, pomieszczenia na kontenery na śmieci dla handlarzy z targowiska oraz sala na obiekt gastronomiczny (knajpka lub bar) i miejsce na sklep. Co najważniejsze budynek miałyby także pomieszczenia biurowe oraz przestrzenie dla lokalnego centrum kultury.  – Zaprojektowałam miejsce, które miałoby łączyć mieszkańców i przyciągać ich – opowiada Joanna. – Dlatego założyłam stworzenie niewielkich przestrzeni biurowych, które zajęłyby nie duże korporacje ze swoimi open space’ami, ale osoby, które właśnie stawiają pierwsze kroki w biznesie i rozwijają swoje firmy. Stąd też w projekcie pomieszczenia dla centrum kultury, które organizowałoby różne inicjatywy w tej przestrzeni.

sarpdyplom4.jpg

W projekcie Joanna przewidziała także podziemne parkingi i magazyny. Zaproponowała też zmiany w ruchu samochodów w okolicy.
Absolwentka Wydziału Architektury obecnie odbywa staż w niemieckim biurze architektonicznym Graft. W przyszłości nie wyklucza rozwijania swoich projektów związanych z handlem ulicznym w ramach rozprawy doktorskiej na Politechnice Wrocławskiej.

Prace nie tylko związane z Wrocławiem
Drugą nagrodę w konkursie Dyplom Roku’ 16 zdobyła Martyna Cyran za pracę „Obserwatorium rozpadu. Galeria Sztuki przy fortecy Cresmina” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska). Doceniono ją „za poetycki minimalizm formy i udaną interwencję w zastany krajobraz, niezaburzającą walorów widokowych miejsca ani nie konkurującą z historycznymi ruinami”.
sarpdyplom7.jpg

Trzecią przyznano ex aequo – Wojciechowi Cebuli i Agnieszce Nowickiej.
Wojciecha Cebulę nagrodzono za „Dom sztuki. 500+1 Budynek jako manifest społeczno-polityczny” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska).
sarpdyplom16.jpg
Natomiast Agnieszkę Nowicką za „Strategię ochrony i rozwoju zabytkowej dzielnicy stodół we Mstowie” (promotor: dr inż. arch. Marek Lamber)
sarpdyplom22.jpg

Siedmiu absolwentów nominowanych w konkursie zostało też zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu o Doroczną Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2016. Natomiast prace Wojciecha Cebuli, Mileny Fabickiej („Ekstremum dźwięku. Zespół pawilonów we Wrocławskim Porcie Miejskim”) i Joanny Zielińskiej zostały również zgłoszone do udziału w konkursie o Doroczną Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP.
Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję