Jak powstaje bolid? PWR Racing Team zaprasza do swojego garażu

Data: 01.04.2016 Kategoria: aktywność studencka

Do sobotniego wieczoru w garażu zespołu PWR Racing Team przy ul. Sopockiej trwały dni otwarte. Każdy chętny mógł tam zajrzeć, zobaczyć zbudowane przez studentów bolidy, posłuchać o pracach nad najnowszym pojazdem i wziąć udział w konkursach

Garaż politechnicznego zespołu startującego w Formule Student znajduje się w kampusie uczelni przy ul. Sopockiej, zaraz obok ceglanych budynków Straży Pożarnej. Łatwo tam trafić, bo przed bramą powiewają flagi z logo PWR Racing Team, a na drzwiach do garażu wisi widoczny baner. Wewnątrz studenci pokazywali dwa ze swoich dotychczasowych bolidów, zachęcali do obejrzenia nagrań z zawodów, a nawet proponowalisprawdzenie się w różnych pracach koniecznych przy budowie pojazdu. Członkowie poszczególnych działów zespołu – odpowiedzialnych za różne elementy bolidu – opowiadali o tym, na czym polega ich praca, jak wygląda budowanie pojazdu od podstaw, jak oceniana jest ich praca w czasie zawodów Formuły Student i czym będzie różnił się najnowszy bolid od swoich poprzedników.

Przemysław Kałuża pracuje w dziale aerodynamic. Odwiedzającym garaż mówił m.in. o pracach nad tunelem aerodynamicznym, który powstanie w budynku D-2 Politechniki Wrocławskiej. Ma on pomóc m.in. w badaniach najlepszej możliwej konfiguracji skrzydeł bolidu. – Będziemy tam testować pomniejszone modele naszego pojazdu, najprawdopodobniej wydrukowane na drukarkach 3D – tłumaczył Przemysław. – Tunel będzie wyposażony w czujniki ciśnienia i prędkości. Mamy już gotowe plany i projekty, liczymy na to, że do czerwca uda nam się go stworzyć.

Wśród gości dni otwartych było wiele osób zainteresowanych dołączeniem do zespołu. Niektórzy przyszli, żeby dowiedzieć się, na czym w ogóle polega działalność w zespole. Inni śledzą działania PWR Racing Team od dawna i chcieli zapytać o konkretne kwestie. Karol Grabowski jest w klasie maturalnej pierwszego liceum we Wrocławiu. Gdyby mógł, dołączyłby do PWR Racing Team już dzisiaj, ale musi zaczekać do października, kiedy zacznie studia. Na dni otwarte przyszedł, żeby poznać członków zespołu i obejrzeć garaż. – Od dziecka interesuję się motoryzacją. Kiedy byłem mały, potrafiłem już zmieniać opony w samochodzie. A teraz stale coś grzebię, a to w aucie moich rodziców, a to w moim własnym – opowiadał. – W PWR Racing Team chciałbym pracować nad zawieszeniem bolidu i jego hamulcami. Znam się na tym i myślę, że mogę się przydać. To moje duże marzenie.

otwarte_racing1.jpg

- 14 kwietnia zaczynamy naszą akcję rekrutacyjną, więc zachęcaliśmy studentów, by przyszli na dni otwarte i poznali nas – podkreślała Magdalena Klimek z działu zajmującego się marketingiem. – Oprócz inżynierów poszukujemy m.in. dobrych grafików i osób, które potrafią obsługiwać programy do modelowania 3D. Ale do udziału w naszej rekrutacji zachęcamy absolutnie wszystkich chętnych. Nie zamykamy się na osoby, które nie mają jeszcze dużej wiedzy czy doświadczenia. Wszystkiego mogą się nauczyć u nas. Najważniejsze, żeby chciały dużo pracować, bo to na pewno możemy im zagwarantować. Plus dużą satysfakcję i praktykę, jakiej nie zdobędą nigdzie indziej.

otwarte_racing5.jpg

W czasie dni otwartych PWR Racing Team zachęcał też do udziału w konkursach. Można tam było wziąć udział w losowaniu upominków lub wypełnić ankietę z pytaniami związanymi z zespołem (np. „co to znaczy, że bolid jest zaprojektowany ergonomicznie?” albo „kiedy należy używać opon deszczowych”). Autorzy najlepszych odpowiedzi zyskali wyjątkową nagrodę – niespodziankę. Sponsorami nagród są firmy Lincoln Electric, Selena, Alpha Wire i Wrocław Racing Center.

otwarte_racing12.jpg

Dni otwarte w garażu PWR Racing Team – 1-2.04. w godz. od 13 do 21, ul. Sopocka 16.
lucy