Sprawdź się w europejskim konkursie inżynierskim. Trwają zgłoszenia do EBEC Poland

Data: 30.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

Organizacja BEST po raz kolejny zachęca studentów do udziału w konkursie sprawdzającym wiedzę i umiejętności przyszłych i młodych inżynierów. Zgłoszenia do European BEST Engineering Competition Poland 2016 trwają do 5 kwietnia

W konkursie startują czteroosobowe studenckie drużyny złożone z reprezentantów sześciu polskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,  Politechniki Gdańskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Najpierw czeka ich test eliminacyjny, w którym niejedno zadanie może zaskoczyć. Test sprawdza bowiem nie tylko wiedzę inżynierską, ale także pomysłowość. Tu można zobaczyć zadania z poprzednich edycji.

Podobnie jest z pozostałymi etapami EBEC, które weryfikują kreatywność studentów i ich umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami. Drużyny, które dostaną się do finału, decydują się na start w jednej z dwóch konkurencji – case study lub team design.  Pierwsza polega na znalezieniu i przedstawieniu optymalnego rozwiązania konkretnego problemu. Trzeba np. zaproponować metody zmniejszenia korków we Wrocławiu albo przygotować plan modernizacji kampusu uczelni tak, by odpowiadała w pełni potrzebom studentów itp. W team design należy skonstruować urządzenie spełniające określoną przez organizatora funkcję. Nie jest to jednak łatwe, bo drużyny mają ograniczony budżet i środki. Swoje urządzenia mogą zbudować wyłącznie z „towarów” do kupienia w konkursowym sklepiku, a tam do dyspozycji mają np. tekturę, baloniki, pinezki i inne przedmioty codziennego użytku, raczej niekojarzone z konstruowaniem urządzenia, które ma coś podnieść albo przelecieć jakiś dystans. A jednak studenci udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

0DVRXPBwBfwctBkRo,ebec_zwyciezcy1.jpg

Najlepsi z obu konkurencji dostają się do finału ogólnopolskiego, który w tym roku zostanie rozegrany 18 i 19 maja na Politechnice Wrocławskiej. On także składa się z case study i team design. Jego zwycięzcy będą reprezentować Polskę na sierpniowym europejskim finale w Belgradzie.

Dla zwycięzców każdego etapu BEST szykuje nagrody rzeczowe.
Chętni do udziału w konkursie mogą zgłaszać się do 5 kwietnia. Szczegółowy regulamin znajduje się tutaj.

lucy

Na zdjęciu: Zwycięzcy w kategorii Case Study - Turboptysie z Politechniki Warszawskiej