TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Trzecie miejsce studentów PWr w konkursie urbanistycznym

Data: 16.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

0DVRXPBwBfwctBkRo,kleczkow_studenci3.jpg

Anna Klimczak i Łukasz Kaczmarek z Wydziału Architektury zdobyli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie  „O nejlepší urbanistický". Studenci stworzyli projekt urbanistyczny dla wrocławskiego Kleczkowa

Konkurs organizuje od 21 lat Politechnika Praska wspólnie z kilkoma uczelniami z Czech i Słowacji. Od trzech lat w jego organizację włącza się także Politechnika Wrocławska. Studenci wysyłają na konkurs swoje projekty urbanistyczne – mogą to być prace zaliczeniowe przygotowane na jedne z zajęć albo prace inżynierskie, ale już nie magisterskie. Ocenia je jury złożone z pracowników urzędów, biur planistycznych oraz naukowców. Każda z uczelni organizujących konkurs ma swojego przedstawiciela w jury.

Nadesłane prace to zwykle projekty zagospodarowania wybranego terenu, rewitalizacji czy zmiany funkcji. Zdarzają się także prace teoretyczne – jak np. tegoroczna analiza i typologia luk w zabudowie miejskiej.

 - Oceniamy projekty m.in. pod względem rozwiązań kompozycyjnych i funkcjonalnych zaproponowanych przez autorów oraz sposobu przedstawienia tematu i estetyki projektu – opowiada dr Wawrzyniec Zipser z Wydziału Architektury PWr, członek jury konkursu. – Na pewno dużym walorem konkursu jest to, że w jego komisji zasiadają osoby z różnym doświadczeniem, na co dzień zajmujące się innymi aspektami urbanistyki. Są więc w stanie oceniać projekty z wielu perspektyw.

W konkursie nagradzane są trzy najlepsze prace (nagrody – 14 tys., 7 tys. i 3 tys. koron czeskich). Przyznawane są także cztery wyróżnienia (pula nagród to 6 tys. koron). Po finale organizatorzy przygotowują wystawę z planszami pokazującymi projekty studentów i z ocenami jury. Wystawa jest prezentowana na każdej z uczelni organizujących konkurs. Na Politechnice Wrocławskiej będziemy ją mogli obejrzeć jesienią.

Do tegorocznego konkursu Politechnika Wrocławska zgłosiła cztery prace, z których jedna została nagrodzona przez jury. Trzecie miejsce zdobyli Anna Klimczak i Łukasz Kaczmarek, wówczas studenci Wydziału Architektury PWr na studiach pierwszego stopnia, którzy stworzyli projekt urbanistyczny dla Kleczkowa – terenów za Browarem Piastowskim, oddzielonych od niego torami kolejowymi. Studenci przeprowadzili analizy dla tego terenu – komunikacyjną, przyrodniczą, historyczno-kulturową i funkcjonalną – i zwrócili uwagę m.in. na to, że zupełnie niewykorzystanym atutem tego miejsca jest jego bliskość do centrum miasta. – Postanowiliśmy zająć się terenem Kleczkowa kompleksowo, w taki sposób, by dopełnił on śródmiejską tkankę miejską, by miał na nią rewitalizujący wpływ – opisywali studenci w projekcie. – Szczególnie chcieliśmy podkreślić jedność ze starym, dziewiętnastowiecznym Kleczkowem, zaproponować nowe możliwości dla ludzi tam mieszkających, nie projektując tym samym samowystarczalnego osiedla zamkniętego.

kleczkow_studenci1.jpg

W pasie nadrzecznym studenci zaprojektowali zabudowę handlowo-usługową z apartamentami na wyższych kondygnacjach. W środkowym pasie strefę zabudowy wielorodzinnej, a najbliżej torów kolejowych zabudowę biurowo-mieszkalną z założeniem, że mieszkania będą tam dostępne tylko od strony północnej. W ten sposób tworzy ona barierę dźwiękową dla dalszych części Kleczkowa. We wschodniej części osiedla – w wizji studentów – miałyby powstać tereny rekreacyjno-sportowe i miałyby być dostępne dla wszystkich chętnych, nie tylko mieszkańców Kleczkowa. Między strefą usługowo-mieszkalną a zieloną autorzy projektu zaproponowali też strefę kulturalno-edukacyjną, gdzie mieszkańcy mogliby np. urządzać festyny i inne wydarzenia na świeżym powietrzu. 

kleczko_studenci2.jpg

- Jako jury doceniliśmy m.in. rozgęszczenie zabudowy, a  także to, że studenci zaprojektowali zielone wewnętrzne przestrzenie między budynkami, tym samym tworząc miejsca dla mieszkańców, gdzie mogą poczuć się u siebie – opowiada dr Zipser. – Ich projekt ma także czytelne powiązania komunikacyjne i stara się włączyć ten obszar w tkankę zabudowy XIX-wiecznej, jednocześnie sztucznie jej nie odtwarzając.

kleczkow_studenci4.jpg

kleczkow_studenci5.jpg

W konkursie zwyciężył projekt dotyczący dzielnicy Pragi – Smíchova, a konkretnie miejsca, w którym teren jest przedzielony rzeką Wełtawą, dworcem i drogą szybkiego ruchu. Studenci Lenka Havlíčková, Markéta Holá i Anna Janečková stworzyli projekt w zręczny sposób łączący te miejsca. Drugie miejsce zdobył projekt zagospodarowania terenów poprzemysłowych w innej dzielnicy Pragi – Holeszowicach. Przygotował go Martin Stark z Politechniki Czeskiej w Pradze.

Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję