Student PWr zwyciężył w konkursie na najlepszy artykuł o optyce

Data: 14.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

Stanisław Czuj, student Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w konkursie firmy JZO - „Pióra na start” na najlepszy artykuł o tematyce związanej z optyką lub optometrią. Nagrodę wręczono podczas II Optycznego Forum Naukowego „Ochrona wzroku w dobie powszechnej cyfryzacji”

Nasz student został wyróżniony za opublikowany w czasopiśmie IZOptyka artykuł „Zwilżalność soczewek okularowych pokrytych powłokami hydro-oleofobowymi”. W nagrodę otrzymał kasetę okulistyczną wraz z oprawą próbną. Stanisław Czuj obecnie studiuje na kierunku optometria (studia drugiego stopnia). Tytuł inżyniera zyskał w 2015 r. za pracę „Badanie wpływu powłok uszlachetniających na kąt zwilżania soczewek okularowych”, którą napisał pod kierunkiem dr Anny Wróbel.

Rozstrzygnięcie konkursu „Pióra na start” było częścią II Optycznego Forum Naukowego, które zorganizowano od 4 do 5 marca w Sosnówce. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Katedry Optyki i Fotoniki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki z kierownikiem prof. Wacławem Urbańczykiem oraz kierownikiem Zespołu Optyki Widzenia prof. Henrykiem Kasprzakiem na czele.

Głównym tematem konferencji były potencjalne skutki coraz powszechniejszego stosowania diod LED jako źródeł światła. - Emitowane przez źródła LED światło charakteryzuje się dużą zawartością promieniowania krótkofalowego (niebieskiego), które ma decydujące znaczenie w sterowaniu rytmem dobowym człowieka - tłumaczy dr hab. Marek Zając, prof. PWr z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. - Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie może prowadzić do uszkodzenia struktur oka.
Niekorzystne dla człowieka właściwości ma wiele z obecnie stosowanych źródeł światła,
a także ekrany urządzeń mobilnych (np. ipady czy smartfony). Uczestnicy spotkania zaproponowali, by jednym ze środków ochrony były specjalne powłoki na soczewkach okularowych.

Drugim zagadnieniem poruszonym na forum był niekorzystny wpływ intensywnej pracy przy komputerach i urządzeniach mobilnych mogący prowadzić do nasilenia krótkowzroczności. Jako sposób neutralizacji tego niekorzystnego wpływu uznano m.in. specjalne „relaksacyjne” soczewki okularowe.

W Sosnówce zostało omówione także wspólne przedsięwzięcie Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmy Essilor Polonia polegające na badaniach przesiewowych wzroku dzieci wczesno-szkolnych. - Takie badania maja duże znaczenie dla wczesnego wykrywania nieprawidłowości widzenia – tłumaczy dr hab. Marek Zając, prof. PWr. - Zakończyliśmy właśnie pierwszy etap działań, mający na celu ustalenie właściwych metod badania i wybór optymalnych testów. W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie badań zakrojonych na znacznie szerszą skalę.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków naukowych zajmujących się optyką okularowa i optometrią: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Politechniki Częstochowskiej, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  i Uniwersytetu Szczecińskiego.
Organizatorem forum była wiodąca na polskim rynku okularowym firma Essilor.

ach