Festiwal pomysłowości i kreatywności, czyli Dni Aktywności Studenckiej na PWr

Data: 10.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

Studenci Politechniki Wrocławskiej wiedzą, jak naukę zamienić w pasję i przygodę. Udowadniają to, działając w kołach naukowych, organizacjach i agendach kultury. Swoje zainteresowania prezentowali podczas marcowej edycji Dni Aktywności Studenckiej

10 marca wczesnym rankiem korytarze budynku C-13 zamieniły się w barwną halę wystawową. Studenci dostali do dyspozycji 60 stoisk, z których zrobili m.in. małe laboratoria, warsztaty mechaniczne, salony gier, a nawet minipracownię kryminalistyczną.

- Pokazujemy skonstruowaną przez nas destylarkę próżniową, jak działa, z jakich elementów się składa i jakie zachodzą tutaj procesy – opowiada Mateusz Bartosik z Koła Naukowego Gambrinus, działającego przy Wydziale Chemicznym.  - Na co dzień zajmujemy się inżynierią chemiczną i procesową  – dodaje  Katarzyna Świeboda. Działalność koła to przede wszystkim spotkania z przedstawicielami różnych firm, wizyty w zakładach przemysłowych (niedawno odwiedzili Grupę Azoty w Tarnowie, gdzie poznawali różne procesy technologiczne) i projekty naukowe. – Staramy się poznać pracę inżyniera od tej praktycznej strony – dopowiada studentka.

DAS2016_6.jpg

Na stanowisku Koła Naukowego Bio-Top studenci wcielili się w rolę naukowców z laboratorium kryminalistycznego. – Przecież chemię wykorzystuje się w badaniu DNA czy rozpoznawaniu śladów daktyloskopijnych – mówi Klaudia Bielak z trzeciego roku Wydziału Chemicznego.  – Przygotowaliśmy konkurs i grę detektywistyczną, w której trzeba odkryć, kto jest mordercą – dodaje. - W naszym kole naprawdę dużo się dzieje, bo biotechnologia to pasjonująca dziedzina – przekonuje studentka.

DAS2016_5.jpg

Z kolei na stoisku TK Games dzięki okularom Oculus Rift można było zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość.  – Zapraszamy do nas tych, którzy interesują się grami komputerowymi i chcą wiedzieć, jej je się tworzy – mówi Daniel Kończyk, student drugiego roku na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Na DAS-ie prezentowali dwa swoje projekty. – Grę Grand Theft Taxi, która powstała w 48 godzin oraz przejażdżkę łodzią podwodną, ta gra powstała w 72 godziny – opowiada student.
Podczas Dni Aktywności Studenckiej zaprezentowali się także członkowie m.in. PWR Racing Team, SKN Płomień, SPENT, FLOW, KIWON, PiRM,  KoNaR, Górnik, kół działających przy Wydziale Matematyki, a także Klubu Speleologicznego, Chóru Politechniki czy sympatycy DKF-u.

DAS2016_9a.jpg

Festiwal działalności studenckiej odwiedził m.in. profesor Tadeusz Więckowski, rektor PWr.  – Patrząc na was, ponownie nabiera się zapału do pracy – mówił rektor. Dodał, że Politechnika to szczęśliwa uczelnia, skoro ma takich kreatywnych i pomysłowych studentów. - Tak trzymać! – mówił.
DAS organizowany jest dwa razy do roku – w marcu i w październiku. Wiosenna edycja skierowana jest także do kandydatów na studia, którzy w tym czasie uczestniczą w Dniach Otwartych na PWr.
Organizatorami DAS-u są Fundacja Manus i Samorząd Studencki PWr.
Iwona Szajner