Sukcesy naszych studentów na turnieju robotów w Warszawie

Data: 07.03.2016 Kategoria: aktywność studencka

Sześć medali, w tym aż pięć złotych, zdobyli studenci z koła naukowe KoNaR Politechniki Wrocławskiej na turnieju robotów mobilnych Robomaticon, który w sobotę odbył się w Warszawie. Dwa złote krążki wywalczyły roboty skonstruowane przez Witolda Lipietę

- Udział w zawodach, poza szansą na sprawdzenie poziomu naszych konstrukcji oraz zdrową rywalizację z robotykami z całej Polski (i nie tylko), daje możliwość zintegrowania się członków KoNaRu, co przekłada się na jakość pracy w kole i kolejne sukcesy – mówi prezes koła Dawid Stanasiuk.

0DVRXPBwBfwctBkRo,konar_03_2016.jpg

Na zawodach w Warszawie studenci PWr zaprezentowali ok. dwudziestu robotów. Konstrukcje zawodników Koła Naukowego Robotyków okazały się najlepsze w pięciu konkurencjach:

• MicroSumo (popularne walki robotów o różnej wielkości, w których celem jest przewrócenie lub wyrzucenie przeciwnika poza ring) - pierwsze miejsce w tej kategorii wagowej zajął robot „ATEK-L-22” skonstruowany przez Łukasza Maliszewskiego;
  • MicroMouse (robot ma 10 minut na zapamiętanie trasy labiryntu i przejechanie go w jak najkrótszym czasie) – pierwsze miejsce zajął robot „Tom” zbudowany przez Witolda Lipietę;
  • PuckCollect (zadaniem robota jest pozbieranie z planszy krążków w określonym kolorze, może także przeszkadzać przeciwnikowi np. „kradnąc” jego krążki) – pierwsze miejsce zajął robot „µPuck” autorstwa Jacka Janowskiego;
  • Linefollower Light (robot musi jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną przez jednokolorową taśmę przyklejoną na podłożu) – pierwsze miejsce zajął robot „Roadrunner” skonstruowany przez Witolda Lipietę;
  • Linefollower Enhanced Turbo (trudniejsza wersja powyższej konkurencji, bowiem trasa wzbogacona jest o dodatkowe przeszkody, rampy, skrzyżowania, przerwy, huśtawki) – pierwsze miejsce zajął robot „Er 3” autorstwa Michała Burdki.

- Roboty Tom i µPuck to nowe konstrukcje i zawody w Warszawie były dla nich pierwszym poważnym testem - tłumaczy Stanasiuk. - Natychmiastowy sukces z pewnością jest efektem bogatego doświadczenia konstruktorów. ATEK-L-22, Er 3 i Roadrunner zdobyły już dla swoich konstruktorów kilka złotych medali, ale zawody w Warszawie klasyfikują się w czołówce największych i najpopularniejszych imprez w Polsce. Poziom rywalizujących konstrukcji jest w związku z tym bardzo wysoki i niczego nie mogliśmy być pewni. Mimo poprzednich sukcesów konstruktorzy spędzili przed zawodami wiele godzin w warsztacie, by wyciągnąć ze swoich robotów 110 proc.

Szósty medal, tym razem srebrny, w kategorii MiniSumo wywalczył natomiast robot „2Weak4U” skonstruowany przez dwóch nowych członków koła KoNaR Aleksandra Sila i Mateusza Michalaka.
– Zbudowany przez nich robot swój chrzest bojowy przeszedł w grudniu na Robotic Arenie, gdzie zakwalifikował się do ćwierćfinału. Konstruktorzy wyciągnęli wnioski z zawodów i wprowadzone przez nich poprawki pozwoliły przebić się na podium – podkreśla Stanasiuk.

Nasi studenci nie mają wiele czasu na odpoczynek bowiem już w najbliższy weekend (12-13 marca) czekają ich zawody w Wiedniu. – Reprezentować nas będą najlepsze konstrukcje: „2Weak4You”, „Roadrunner”, „ATEK-L-22” oraz zupełnie nowy robot, który zadebiutuje na (nieoficjalnych) Mistrzostwach Europy w kategorii Humanoid Sumo. Przekonamy się, czy sukcesy w Polsce przekładają się na sukces międzynarodowy – mówi Stanasiuk.
Michał Ciepielski

Na zdjęciu: KoNaR na zwodach na Politechnice Warszawskiej (fot. materiały koła naukowego)