Ministerialne stypendia dla studentów i doktorantów PWr

Data: 17.12.2015 Kategoria: aktywność studencka

Siedmioro doktorantów i czternaścioro studentów z Politechniki Wrocławskiej zyskało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016. W przypadku studentów stypendium wynosi 15 tys. zł, dla doktorantów 25 tys. zł

Wśród nagrodzonych doktorantów znalazło się siedem osób z Politechniki Wrocławskiej:
•    Judyta Cichocka (Wydział Architektury),
•    Sebastian Dobiesz (Wydział Architektury),
•    Łukasz Dusanowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki),
•    Marta Fiedot (Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki),
•    Magdalena Moczała (Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki),
•    Olga Rac (Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki),
•    Adam Szukalski (Wydział Chemiczny).

Marta Fiedot i Olga Rac pracują w Laboratorium Diagnostyki Czujników Chemicznych i Technologii Nanostruktur m.in. nad czujnikami do wykrywania gazu i nad nowoczesnymi tkaninami, które zawierałyby w sobie różnego rodzaju czujniki.

– Tego typu tkaniny mogłoby mieć zastosowanie m.in. militarne – tłumaczy Marta Fiedot. - Przy zastosowaniu odpowiednich czujników można by było np. monitorować funkcje życiowe noszącego je żołnierza. Innym pomysłem jest np. pokrycie tkaniny nanogeneratorami wytwarzającymi ładunki elektryczne w trakcie ruchu. Dla człowieka byłyby całkowicie niegroźne, a mogłyby np. zasilać niesiony odtwarzacz MP3.
Nie jest to pierwsze wyróżnienie przyznane przez ministra nauki młodym badaczkom. Obie były laureatkami stypendiów ministerialnych jeszcze na studiach. – Nie zastanawiałyśmy się do tej pory nad tym, na co przeznaczymy pieniądze. O nagrodach dowiedziałyśmy się wczoraj i emocje jeszcze nie opadły – dodaje doktorantka.

Lista nagrodzonych studentów z Politechniki Wrocławskiej:
•    Dorota Budzyń (Wydział Mechaniczny)
•    Piotr Chmielewski (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)
•    Pola Cybulska (Wydział Chemiczny)
•    Katarzyna Groborz (Wydział Chemiczny)
•    Irmina Gutkowski (Wydział Mechaniczny)
•    Karol Kuchar (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
•    Weronika Lamperska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
•    Eliza Lubryka (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)
•    Rafał Malinowski (Wydział Chemiczny)
•    Marek Mysior (Wydział Mechaniczny)
•    Bartosz Pryda (Wydział Mechaniczny)
    Artur Rutkowski (Wydział Matematyki)
•    Tomasz Skalski (Wydział Matematyki)
•    Tomasz Woźniak (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Studiująca na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr Eliza Lubryka pisze pracę magisterską na temat modelowania wymiany ciepła w nadciekłym helu. Na co dzień studiuje mechanikę i budowę maszyn na specjalności chłodnictwo i kriogenika.

Nadciekłość to unikalna własność helu, która pojawia się w określonej temperaturze. Pierwiastek staje się wówczas pozbawiony tarcia i może przenosić duże strumienie ciepła przy znikomych gradientach temperatury. W tym stanie znalazł zastosowanie m.in. w chłodzeniu nadprzewodników.

– Swoją pracę piszę pod kierunkiem dr. Ziemowita Malechy. Oprócz tego pracuję w dziale badań i rozwoju jednej z firm zajmującej się produkcją nowoczesnych systemów chłodniczych. W przyszłości chciałabym połączyć pracę ze studiami doktoranckimi, być może na Politechnice Wrocławskiej – dodaje Eliza Lubryka, która ma za sobą m.in. praktyki studenckie w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w rosyjskiej Dubnej
W sumie do ministerstwa złożono 1902 wnioski o przyznanie stypendiów, ostatecznie nagrodzono 744 studentów i 79 doktorantów. Chociaż nagrody zostały przyznane na rok akademicki, to zostaną wypłacone przez uczelnię jednorazowo.

Michał Ciepielski