TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kursy prawa jazdy dla niepełnosprawnych studentów

Data: 08.12.2015 Kategoria: aktywność studencka

Sekcja Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością zaprasza studentów z niepełnosprawnością na spotkanie organizacyjne w sprawie stworzenia dla nich na naszej uczelni fakultatywnych zajęć z prawa jazdy. O szczegółach będzie można porozmawiać w piątek

Z inicjatywą takich zajęć wyszło Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa. To organizacja, która powstała sześć lat temu i od tego czasu zajmuje się wspieraniem mobilności motoryzacyjnej osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu oraz mowy i słuchu. Stworzyła ogólnopolską platformę usług motoryzacyjnych – z informacjami na temat nauki jazdy, zakupu pojazdów i ich adaptacji  oraz z profesjonalnym doradztwem. Pomagają jej w tym Fundacja PKO Banku Polskiego i firma PZU. Teraz SPiNKa zamierza stworzyć Krajowy Ośrodek Mobilności Osób Niepełnosprawnych. Pierwszym krokiem będzie pilotażowa organizacja kursów prawa jazdy dla niepełnosprawnych studentów jako zajęć fakultatywnych na dwóch uczelniach – Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

- Będzie to program „Absolwent-Driver” i jak sama nazwa wskazuje, będzie skierowany zarówno do studentów, jak i absolwentów – opowiada Agata Dancewicz z Sekcji Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, która będzie koordynatorem programu. – Zakładamy, że zajęcia rozpoczną się w semestrze letnim. Nie ograniczamy liczby ich uczestników. Zajęcia będą bezpłatne, a SPiNKa zajmie przeszkoleniem instruktorów, przygotowaniem ośrodka szkolenia, zapewnieniem samochodów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nawet podstawieniem ich na egzamin niepełnosprawnego kursanta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Stowarzyszenie ma nie tylko pomagać studentom i absolwentom w przygotowaniach do egzaminu na prawo jazdy kat. B, ale także doradzać  przy zakupie samochodu albo w kwestii jego wyposażenia i adaptacji. Będzie także wspierać na etapie badań lekarskich, zapewniając możliwość konsultacji ze specjalistami medycznymi i wparcie w procesie rehabilitacji.

- Posiadanie prawa jazdy znacznie podnosi konkurencyjność osoby niepełnosprawnej na rynku pracy. Dlatego chcemy włączyć się w ten program – podkreśla Agata Dancewicz. – To kwestia wyrównywania szans, ale także mobilności społecznej. Z prawem jazdy jest po prostu łatwiej.

Spotkanie organizacyjno-informacyjne w sprawie programu „Absolwent-Driver” zaplanowano na piątek na godz. 13.30 w sali 2.17 w „Serowcu”. Każdy niepełnosprawny student i absolwent naszej uczelni może wziąć w nim udział.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję