TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Niepełnosprawni studenci PWr mają swój klub

Data: 03.12.2015 Kategoria: aktywność studencka

Po przerwie swoją działalność wznowił Studencki Klub SKOK zrzeszający osoby niepełnosprawne studiujące na Politechnice Wrocławskiej. Jego członkowie chcą pomagać młodszym kolegom, organizować spotkania ze specjalistami i pokazywać niepełnosprawnym maturzystom, że studia na PWr to dobry pomysł

Klub już w tej chwili zrzesza 30 studentów z różnych kierunków studiów i w różnym wieku. A dołączyć do niego można w każdej chwili. – Chcemy być organizacją, w której studenci niepełnosprawni znajdą pomoc w najróżniejszych kwestiach i w której mogą szukać wsparcia – opowiada Anna Zgrzebnicka, studentka z Wydziału Chemicznego, prezes klubu. – Na uczelni działa Sekcja Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i bardzo nam pomaga, ale doszliśmy do wniosku, że studencki klub także jest potrzebny. Po pierwsze w grupie zawsze jest raźniej, a po drugie czasem łatwiej poprosić o pomoc, zapytać o coś czy po prostu dowiedzieć się czegoś od osoby w podobnym wieku, kolegi czy koleżanki z klubu.

Klub wznowił działalność w czerwcu, a zaczął działać aktywniej na początku aktualnego roku akademickiego. Na razie jego członkowie chcą się lepiej poznać, dlatego organizują spotkania integracyjne jak choćby wyjście na kręgle czy andrzejkowy wieczór gier. Biorą także udział w konferencjach skierowanych do osób niepełnosprawnych.

Sami również mają duże plany dotyczące organizacji podobnych spotkań. Chcą m.in. zapraszać do swojego klubu specjalistów od rekrutacji, którzy podpowiedzą niepełnosprawnym studentom, w jaki sposób przedstawiać się w dokumentach aplikacyjnych i na spotkaniach rekrutacyjnych.

- Zaczynamy też współpracę z Biurem Karier PWr – opowiada Anna. – W planach jest stworzenie platformy z ofertami pracy skierowanymi do osób z niepełnosprawnościami. My będziemy w tym projekcie służyć konsultacjami i promować te oferty wśród studentów.
Klub zamierza także zorganizować wyjazd szkoleniowy dla swoich członków, na którym studenci będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach z psychologiem m.in. na temat umiejętności radzenia sobie ze stresem, asertywności czy pracy w grupie.

Członkowie SKOK-u chcą też pomagać uczelni w jeszcze lepszym dostosowaniu się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego zamierzają w ramach dużego projektu przygotować szczegółowy raport na temat uczelni – jej kampusu, regulaminów wewnętrznych, itp. – analizując wszystkie te kwestie pod kątem przystosowania do potrzeb studiujących tam osób z różnymi niepełnosprawnościami. Stworzą też folder pokazujący pierwszorocznym studentom uczelniane udogodnienia dla nich.

- Myślimy też o wyjazdowych spotkaniach rekrutacyjnych – opowiada Agata Dancewicz, opiekun klubu. – Chcemy np. pojechać do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i tam opowiedzieć o tym, jakie udogodnienia dla osób niewidomych ma nasza uczelnia, począwszy od pracowni tyfloinformatycznej. Mamy nadzieję, że w ten sposób przekonamy kilka osób do rozważenia studiów na Politechnice Wrocławskiej.

Agata Dancewicz podkreśla, że z roku na rok rośnie liczba niepełnosprawnych studentów na naszej uczelni. Obecnie jest ich około pięciuset. – Dlatego dobrze, że mają klub, w którym mogą działać i spotykać się. Mamy nadzieję, że klub będzie promował wśród niepełnosprawnych studentów różne inicjatywy, szkolenia czy kursy, z których mogą korzystać za darmo.

Klubowicze spotykają się w salach udostępnianych przez Samorząd Studencki PWr. Osoby, które chciałyby dołączyć do SKOK-u, mogą zgłosić się do klubu tutaj.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję