Nowa wizja dla Wojnowic. Studenci architektury pracują nad pomysłami zagospodarowania przestrzeni we wsi

Data: 12.11.2015 Kategoria: aktywność studencka

Grupa ponad 30 studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wzięła udział w warsztatach we wsi Wojnowice. Ich zadaniem jest teraz opracowanie koncepcji zagospodarowania jednej z trzech przestrzeni publicznych w tej miejscowości

Warsztaty urbanistyczno-architektoniczne „WojNOWice – NOWa wizja przestrzeni publicznej” zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Urbanistyki „Cardo”. 7 listopada grupa 34 studentów wyjechała z opiekunami koła - dr Agnieszką Szumilas i dr Pawłem Pachem – do Wojnowic, gdzie spotkali się z sołtysem wsi i jej mieszkańcami oraz władzami gminy. Porozmawiali z nimi o ich oczekiwaniach wobec miejsc, jakie są we wsi do zagospodarowania, i wysłuchali prezentacji o historii Wojnowic.

To jedna z podwrocławskich miejscowości, która w ostatnich latach utraciła swój wiejski charakter wraz z napływem nowych mieszkańców, głównie z Wrocławia i pojawieniem się nowych, typowo miejskich, form zabudowy.

Z ankiet przeprowadzonych w Wojnowicach przez dr Pacha wynika, że mieszkańcy chcą wybudowania i postawienia we wsi m.in. nowego placu zabaw, siłowni zewnętrznej, nowej wiaty przystankowej, terenów zieleni ozdobnej i boisk sportowych, ale także np. tablicy z opisem historii Wojnowic. Uczestnicy warsztatów mają to wziąć pod uwagę podczas projektowania nowej przestrzeni wsi. Muszą także uwzględnić opinie osób, z którymi rozmawiali podczas spotkania we wsi.
- Mieli okazję wysłuchać zdania wielu mieszkańców, porozmawiać z nimi o ich oczekiwaniach i dotknąć drażliwych kwestii. Dzięki temu przekonali się, że projektowanie takich miejsc to sztuka kompromisu – podkreśla dr Szumilas.

Studenci przyjrzeli się także Wojnowicom podczas wycieczki terenowej. - A po niej zabrali się już do pracy w mniejszych grupach – opowiada dr Agnieszka Szumilas. - Zależało nam na tym, by grupy były różnorodne, dlatego studenci początkowych lat studiów pracowali razem z tymi, którzy za chwilę studia skończą, ci studiujący z architekturę ze studentami gospodarki przestrzennej.

Uczestnicy warsztatów mają czas do 22 listopada na opracowanie szczegółowych koncepcji zagospodarowana trzech miejsc w Wojnowicach. - Nie ograniczają ich budżety, więc może się zdarzyć, że ich projekty będą dość kosztowne – podkreśla dr Agnieszka Szumilas. – Mogą być jednak inspiracją dla władz gminy w przyszłości i na to liczymy.

Studenckie projekty będą oficjalnie prezentowane w Wojnowicach, a później wystawa ich prac zostanie pokazana na Wydziale Architektury PWr.

lucy