Sukces studenta PWr w międzynarodowym konkursie fotograficznym

Data: 12.11.2015 Kategoria: aktywność studencka

Mateusz Piesiak, student Politechniki Wrocławskiej, zdobył dwie „kryształowe kule” za najlepsze zdjęcia przyrodnicze w kategorii „Dzika przyroda” i „Student” w prestiżowym konkursie Siena  International Photography Awards

Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy, ale zgłoszono do niego ponad 15 tys. zdjęć z ponad 100 krajów całego świata. Rywalizacja toczyła się w dziesięciu kategoriach, dlatego zwycięstwo naszego studenta w dwóch z nich jest ogromnym sukcesem.

– Fotografią interesuje się od kilku lat, a dziką przyrodą od kiedy pamiętam – mówi Mateusz Piesiak. - Towarzyszyła mi od najmłodszych lat, a kontakt z naturą pozwala się wyciszyć i odpocząć od codziennego życia. Pewnego razu spotkałem zapalonego ornitologa, który zainteresował mnie ptakami, od tamtej pory są one głównym tematem moich zdjęć.

W swoim dorobku młody artysta ma także wiele innych międzynarodowych nagród i wyróżnień m.in. BBC Wildlife Photographer of the Year (dwukrotnie), National Wildlife’s 2013 Photo Contest – First Place, Youth, RHS Young Phtographer of the Year 2013, RHS Photographic Competition 2014 – Winner (Wildlife), Oasis Photo Contest – Best International Oasis Photographer 2014, Memorial Maria Luisa 2014 – I miejsce w kategorii do lat 22.
–  Za najbardziej wartościowe uważam nagrody zdobyte w konkursie BBC Wildlife. Jest uznawany za najbardziej prestiżowy na świecie i porównywany do przyznania „fotograficznych Oscarów”. Tym bardziej cieszę się, że byłem jego laureatem dwukrotnie – dodaje fotograf.

Gdzie we Wrocławiu można zrobić piękne zdjęcia ptaków? – Kiedyś znakomitym miejscem były pola irygacyjne na Osobowicach, gdzie można było spotkać pelikany, a nawet flamingi. Niestety odkąd zaczęło się osuszanie tego terenu, wszystko zarasta i ptaków nie ma już tak wiele. Mam też swoje miejsce na zimę. To teren niedaleko ogródków działkowych w jednym z wrocławskich parków. Wystawiam tam karmnik, do którego czasem przylatuje nawet kilkaset ptaków – opowiada Mateusz Piesiak.

Oprócz fotografii student interesuje się także rysunkiem i muzyką (od dziesięciu lat uczęszcza do szkoły muzycznej grając na fortepianie), a w październiku rozpoczął studia na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym PWr.
Jak sam przyznaje, nie wie jeszcze, co będzie robił w przyszłości, ale jego zdaniem taka różnorodność zainteresowań bardzo rozwija i pozwala na większy wybór zajęcia w przyszłości.

Zdjęcia Mateusza Piesiaka można zobaczyć na jego stronie internetowej mateuszpiesiak.pl lub na profilu na Facebooku.
Michał Ciepielski