Drugie miejsce drużyny PWr w Lidze Elektryków 2015

Data: 12.11.2015 Kategoria: aktywność studencka

Zespół studentów Politechniki Wrocławskiej zajął drugie miejsce w Lidze Elektryków – rywalizacji zorganizowanej podczas XVII Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka w Gliwicach. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i sprawnością fizyczną

Politechnikę Wrocławską reprezentowali Marcin Tesarski, Piotr Nowak, Joanna Bielech, Amadeusz Kiszkowiak, Patryk Klimkowski, Mateusz Tomczyk, Jarosław Krysiak, Janusz Siwik i Jan Pytlarz. To najaktywniejsi studenci z Wydziału Elektrycznego PWr – członkowie kół naukowych i samorządu studenckiego.

Podczas Ligi Elektryków musieli przejść przez quiz wiedzy teoretycznej  i zadania sprawnościowe (ergometr wioślarski, łucznictwo i rzut… transformatorem).  Punkty zaliczano indywidualnie i drużynowo.
- Zwycięzcą jednego z etapów eliminacji, prowadzonego przez firmę ABB, był Marcin Tesarski, a w etapie prowadzonym przez firmę Sonel w zakresie pomiarów elektrycznych razem z Amadeuszem Kiszkowiakiem zajęliśmy drugie miejsce – opowiada Jan Pytlarz, jeden z reprezentantów Politechniki Wrocławskiej.

W finale ligi zadaniem przedstawicieli zespołów było „programowanie przemiennika częstotliwości ABB serii ACS355” oraz „współpraca sterownika PLC ABB serii AC500 z przemiennikiem ACS355”. Ostatecznie politechniczny duet - Amadeusz Kiszkowiak i Patryk Klimkowski - przegrał z drużyną z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.  - Po konkursie okazało się, że jeden z członków drużyny naszych konkurentów serwisował przez ponad rok zestaw, na którym odbywała się część finałowa. Ale pomimo tego różnica między drużynami była naprawdę minimalna  - dodaje Jan Pytlarz.
Nagrodą za drugie miejsce w konkursie była tablica, na której studenci mogą ćwiczyć programowanie inteligentnych instalacji domowych (sterowanie każdego elementu z telefonu lub tabletu - rolety, sceny oświetlenia, ogrzewanie, bramy, dostęp do pomieszczeń, itp.).

Liga Elektryków została rozegrana w ramach XVII Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Ich tematem przewodnim była przyszłość energetyki w Polsce, a organizatorem gliwicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
lucy