LEM jedzie do Rosji. Zmierzy się z 11 pojazdami w Smart Moto Challenge

Data: 30.10.2015 Kategoria: aktywność studencka

W niedzielę studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych wyruszają z Wrocławia do Moskwy. Jadą na zawody Smart Moto Challenge, w których ze swoim Lekkim Motocyklem Elektrycznym zamierzają walczyć o zwycięstwo

W turnieju wystartuje 12 drużyn, głównie z Rosji, ale także z Hiszpanii, Polski i Kazachstanu. Będą m.in. tegoroczni zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca z lipcowej edycji Smart Moto Challenge w Barcelonie – zespoły z Moscow State Univeristy of Mechanical Engineering.

Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych w Hiszpanii zajęli trzecie miejsce. Teraz liczą na więcej. - Po udoskonaleniu sprzętu elektronicznego oraz wyglądu i jakości owiewek i siedziska w naszym Lekkim Motocyklu Elektrycznym, jedziemy do Moskwy zwyciężyć – zapowiada Aleksanda Majewicz z koła.

LEM Napoli jest lekkim, miejskim motocyklem o zasilaniu elektrycznym. Został zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu go do rozwożenia pizzy. Dlatego studenci wyposażyli go w tablet z aplikacją, która wyznacza najkrótszą trasę między poszczególnymi lokalizacjami, do jakich trzeba dostarczyć zamówienia. Motocykl ma też pojemnik do przewożenia żywności monitorujący temperaturę i wilgotność wewnątrz. Pojazd uruchamia się tzw. i-buttonem, czyli niewielką pastylką, wygodniejszą niż klucze. Ma też światełka diodowe, które na jezdni wyświetlają logo studenckiego koła.

Zawody w Moskwie zaczną się w środę. Studenci jadą na nie busem, razem ze swoim opiekunem prof. Piotrem Wrzecioniarzem. Do Rosji pojadą Krzysztof Taraszkiewicz, Piotr Konieczny, Marcin Łyp, Jakub Micał, Karol Chwedczuk i Kamil Matusik z Wydziału Mechanicznego i Aleksandra Majewicz z Wydziału Informatyki i Zarządzania.  Koszty ich podróży pokrywa uczelnia. Motocykl przewozi  natomiast firma Fracht, jeden z partnerów studenckiego zespołu.

Na Smart Moto Challenge zespół będzie musiał zaprezentować swój motocykl, opowiedzieć o jego kosztorysie i biznesplanie, a potem czekają go już tzw. konkurencje dynamiczne, czyli test przyspieszenia, jazda między stożkami, autocross (polega na przejechaniu jak najszybciej jednego okrążenia) i wyścig na dystansie 22 km.

Zawody potrwają do soboty. Szczegóły na stronie internetowej turnieju.

lucy