TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Poszukiwani entuzjaści nanotechnologii. Zajrzyj do SPENT-u

Data: 19.10.2015 Kategoria: aktywność studencka

Chcecie zobaczyć lewitację w skali makro? A może dostrzec niedostrzegalne? Tak kusi studentów PWr Stowarzyszenie Polskich Entuzjastów NanoTechnologii (SPENT), działające na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (WEMiF). Zaprasza nie tylko pierwszoroczniaków
 
- Zajmujemy się mikroskopią bliskich oddziaływań, czyli takich jak oddziaływania międzyatomowe – mówi Krzysztof Gajewski, doktorant PWr, w SPENT-cie działa od lat. – Choć brzmi to może trochę zagadkowo, to zapewniam, że robimy bardzo ciekawe rzeczy, znajdzie się coś i dla pasjonatów elektroniki,  jak i programistów. Rezystory, kondensatory, wzmacniacze, filtry – to nasz chleb powszedni – dodaje młody naukowiec.
 
Studenci w ramach swojej działalności wykonali już lewitron, czyli elektromagnes działający tak, aby metalowe elementy unosiły się w powietrzu niby lewitując; mieszacz kolorów - makietę dydaktyczną pokazującą, jak z podstawowych barw R, G i B uzyskać dowolny kolor czy demonstrator sondy AFM pobudzanej magnetycznie. - Projektujemy  także  układy, które znajdują zastosowanie w mikroskopach AFM zarówno takich komercyjnych, jak i wykonanych przez starszych kolegów – mówi Karolina Orłowska z ekipy SEPNT-u, doktorantka PWr.
 
Stowarzyszeniem opiekuje się profesor Teodor Gotszalk. Entuzjaści nanotechnologii spotykają w laboratoriach Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur (budynek C-2, 213 i 0.12). Prezesem SPENT-u jest Arkadiusz Wojtuś, student 4. roku studiów inżynierskich WEMiF PWr.
 
Poza laboratorium SPENT-owców  można spotkać na Dolnośląskim Festiwalu Nauki czy Dniach Aktywności Studenckiej. Organizują też wyjazdy szkoleniowo-integracyjne – najczęściej do Karpacza. Współpracują z Instytutem Technologii Elektronowej w Piasecznie i gościli w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.
- Bez względu na rok studiów czy doświadczenie warto aktywnie spędzać swój czas wolny, przyjdź do nas – zachęcają entuzjaści nanotechnologii. Więcej o ich działalności tutaj. 
ISZ

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję