TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Odra River Cup 2016 za nami. Nasza ósemka bierze wszystko

Data: 28.05.2016 Kategoria: sport

Podwójnym sukcesem męskiej ósemki Politechniki Wrocławskiej zakończyła się kolejna edycja zawodów Odra River Cup. Nasi reprezentanci okazali się bezkonkurencyjni zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w tradycyjnym pojedynku ze swoimi „odwiecznymi” przeciwnikami z Uniwersytetu Wrocławskiego

W sobotnie południe na nowym Bulwarze Politechniki Wrocławskiej pojawiły się tłumy kibiców. Od początku zawodów publiczność gorąco zagrzewała do walki wszystkie startujące osady. Na starcie stanęło 14 męskich i żeńskich ósemek wioślarskich mężczyzn oraz sześć zespołów walczących na smoczych łodziach.

W kategorii mężczyzn wystartowało osiem ekip: z Polski, Czech i Hiszpanii. Start usytuowany został na wysokości budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a meta tuż przed budynkiem H-14. Zarówno biegi eliminacyjne, jak i finałowe rozgrywano na dystansie około 1000 m. Ósemka Politechniki Wrocławskiej już w kwalifikacjach pokazała, że jest w bardzo wysokiej formie, uzyskując rezultat o ponad dziesięć sekund lepszy od kolejnej osady. Drugie miejsce i awans do finału A przypadło debiutującym w imprezie reprezentantom Uniwersytetu Kraju Basków w San Sebastian.

8.    Uniwersytet Wrocławski – 3.09,02  –> Finał D

W biegu finałowym reprezentanci naszej uczelni i jednocześnie podopieczni Pawła Rańdy prowadzili od startu do mety i niezagrożeni ani przez chwilę pewnie sięgnęli po zwycięstwo. Dodatkowo udało im się poprawić swój czas z eliminacji (2.18,24) i ostatecznie o prawie dziesięć sekund pokonać swoich przeciwników z Hiszpanii (2.27,27). W nagrodę nasi wioślarze otrzymali Puchar Prezydenta Wrocławia oraz przyrzeczenie od rektora prof. Tadeusza Więckowskiego. – Przed zawodami zapowiedziałem, że jeśli ósemka PWr wygra, to sprezentuję im nową, profesjonalną łódkę. I słowa dotrzymam.

W walce o trzecie miejsce Akademia Górniczo-Hutnicza wyprzedziła Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca zajęły osady z Bydgoszczy, Ostrawy i Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Wrocławskiego.

Bardziej zacięta okazała się rywalizacja ósemek kobiet na tym samym dystansie. Tutaj walczyły przedstawicielki sześciu szkół wyższych. Kwalifikacje na dwóch pierwszych pozycjach zakończyły osady z Krakowa. Zwyciężyła Akademia Górniczo-Hutnicza, a z drugim czasem do finału A awansował Uniwersytet Jagielloński. Reprezentantki PWr zajęły szóstą pozycję i wspólnie z UWr miały walczyć w finale C o piątą pozycję w regatach.

6.    Politechnika Wrocławska – 3.31,90 –> Finał C

Finał, w którym ścigano się o Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego, okazał się najbardziej emocjonującym wyścigiem dnia. Dwie krakowskie osady od początku płynęły obok siebie. Na ostatnich metrach minimalnie więcej sił zachowała ósemka z AGH (3.12,87) i zaledwie o sekundę pokonała przedstawicielki UJ (3.13,95). Trzecie miejsce w regatach zajął Uniwersytet Warszawski, a czwarte Akademia Morska w Szczecinie. W finale C na starcie stanęły zawodniczki dwóch wrocławskich uczelni. Tym razem lepiej popłynęły dziewczyny z uniwersytetu i to one zajęły piąte miejsce. Politechnika Wrocławska znalazła się na miejscu szóstym.

Oprócz walki ósemek odbyła się także rywalizacja smoczych łodzi. Do walki przystąpiło sześć ekip. Do finału z najlepszym rezultatem awansowali przedstawiciele sekcji judo naszej uczelni (0.58,36) oraz reprezentanci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (1.00,70). W decydującym starciu, rozgrywanym na dystansie ok. 200 m lepsi o zaledwie 0,73 sek. byli ci drudzy, w których składzie wiosłował m.in. dr Jacek Lamperski, nowy prorektor ds. studenckich PWr.

Na zakończenie regat tradycyjnie rozegrano pojedynek pomiędzy wioślarzami Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego. Była to jubileuszowa, bo dwudziesta odsłona tego starcia. Opromienieni wcześniejszym triumfem w Odra River Cup 2016 zawodnicy PWr nie dali szans kolegom z UWr i po raz osiemnasty sięgnęli po Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej.