TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec PWr laureatem konkursu o Nagrodę ABB

Data: 15.06.2016 Kategoria: życie uczelni

Dr inż. Adrian Zakrzewski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę ABB. Jury wyróżniło jego pracę doktorską „Czujniki optyczne na bazie kryształów fotonicznych – projektowanie, analiza i wytwarzanie”, a w nagrodę otrzymał 15 tys. zł

Rozprawa naszego naukowca dotyczy rozwoju innowacyjnych czujników gazu, bazujących na efekcie optycznym. Czujniki optyczne to selektywne elementy, które mogą być stosowane do wykrywania śladowych ilości substancji gazowych, np. markerów chorobowych w wydychanym powietrzu. Ich zastosowanie determinuje jednak wartość dolnej granicy detekcji, czyli najmniejszego stężenia gazu, które może zostać oznaczone.

Autor podkreśla, że w literaturze światowej natrafił jedynie na sporadyczne informacje dotyczące tego kierunku badań. W większości przypadków były to prace czysto teoretyczne, co zmotywowało go do wykorzystania tej teorii do celów aplikacyjnych.

0DVRXPBwBfwctBkRo,zakrzewski_abb2016.jpg

– W ramach prac badawczych zaprojektowałem, wytworzyłem i scharakteryzowałem innowacyjny na skalę światową optyczny czujnik gazu na bazie kryształu fotonicznego – opowiada. – Ze względu na duże zapotrzebowanie powstał on w celu detekcji acetylenu, ale można go zaprojektować do wykrywania również innych gazów. Stanowi on istotny postęp w pracach nad sensorami. Może być stosowany wszędzie tam, gdzie konieczna jest dokładna i selektywna kontrola stężenia gazów m.in. w ochronie środowiska do detekcji zanieczyszczeń, w walce z terroryzmem do wykrywania nowoczesnych środków wybuchowych czy też do wykrywania narkotyków.

W XIII edycji konkursu oceniano 53 prace, a zwycięstwo przypadło opracowaniom poruszającym zagadnienia energetyki odnawialnej oraz efektywnego przetwarzania energii. Nagrodę główną otrzymał dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, a dwa równorzędne wyróżnienia przyznano dr. Zakrzewskiemu oraz Piotrowi Czyżowi, doktorantowi z Politechniki Gdańskiej.

Jury konkursu doceniło bardzo solidne podstawy teoretyczne wyróżnionych prac i ich praktyczne zastosowanie. Zwrócono także uwagę na fakt, że przedstawione opracowania w znaczący sposób uzupełniają dotychczasową wiedzę w swoich dziedzinach.
Konkurs o Nagrodę ABB jest organizowany przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB od 13 lat. Każdego roku jury konkursu przyznaje nagrodę za najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską poruszającą tematykę jednej z dziedzin działalności centrum. Prace mogą dotyczyć tematów związanych z elektroenergetyką, energoelektroniką, automatyką, nanotechnologią, diagnostyką przemysłową, inżynierią i zarządzaniem procesami wytwarzania, technologią i systemami inżynierskimi oraz informatycznymi, a także inżynierią materiałową.

Firma ABB zajmuje się technologiami dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 tys. pracowników w blisko 100 krajach świata.
mc

Na zdjęciu: Dr Adrian Zakrzewski odbiera nagrodę firmy ABB (fot. materiały firmy)

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję