„Tak dla nauk technicznych” podczas Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich

Data: 15.06.2016 Kategoria: życie uczelni

W czwartek we Wrocławiu rozpoczyna się XXV Kongres Techników Polskich, razem z III Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich. Częścią spotkania będzie prezentacja dokumentu „Tak dla nauk technicznych”, poświęconego strategii rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy i analizie stanu nauki

Dokument zostanie zaprezentowany w piątek na Politechnice Wrocławskiej. Odczyta go prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i rektor Politechniki Wrocławskiej. W prezentacji weźmie udział także prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prace nad aktem pod nazwą „Tak dla nauk technicznych” prowadzono przez ostatnich kilka miesięcy w ramach posiedzeń KRPUT. Przygotowany przez członków konferencji program działania i zaproponowane rozwiązania na najbliższe lata zostaną zasugerowane władzom naszego kraju jako część strategii rozwoju państwa.

0DVRXPBwBfwctBkRo,bsa20110520_21.jpg

Prezentacja dokumentu jest częścią współorganizowanego przez Politechnikę Wrocławską III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich oraz XXV Kongresu Techników Polskich. Głównym organizatorem wydarzeń jest Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (NOT). Honorowy patronat nad zjazdem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
W trzydniowych obradach we wrocławskiej siedzibie NOT (czwartek) i na Politechnice Wrocławskiej (piątek i sobota) wezmą udział przedstawiciele firm, instytutów badawczych oraz uczelni z kraju i zagranicy. Swoją obecność potwierdzili m.in. prof. Jerzy Buzek, prof. Jerzy Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej i prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zjazd rozpocznie się w czwartek o godz. 11 wykładem prof. Jerzego Buzka  „Cywilizacyjna i kulturowa rola techniki”. Prelekcja odbędzie się w ramach sesji plenarnej „Rola inżynierów w konkurencyjnej gospodarce”.

W piątek o godz. 9.30 uczestnicy wydarzenia spotkają się w auli Politechniki Wrocławskiej na panelu dyskusyjnym „Kształcenie i kariery inżynierskie w perspektywie globalizacji i rozwoju techniki – perspektywy dla młodych”. Jego moderatorami będą: prof. Tadeusz Więckowski oraz prof. Radosław Michałowski z University of Michigan. O godz. 12 w auli PWr zaplanowano drugą sesję „Gospodarka a nauka: Współpraca nauki z biznesem”. Od godz. 15.30 w kilku salach bud. A-1 będzie odbywać się równolegle pięć spotkań tematycznych: „Technika a zdrowie”, „Infrastruktura-Budownictwo-BIM”, „Gospodarka woda; zmiany klimatyczne”, „Strefa wolnego handlu między USA a UE – wpływ na gospodarkę” oraz „Rola inżynierów w reindustrializacji”.
Szczegółowy plan wydarzeń i więcej informacji tutaj.
ach

(fot. Bartek Sadowski)