TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Młodzi badacze z PWr ze stypendiami programu „Start”

Data: 29.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Pięcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami programu „Start” dla najzdolniejszych młodych naukowców. Zyskają roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł, przyznane po raz 24. przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymało je 121 młodych badaczy z całego kraju

„Start” jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Co roku przyznawanych jest ponad 100 stypendiów, które mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce. Stypendia mogą być przeznaczone na dowolny cel.
0DVRXPBwBfwctBkRo,bs_paulina_fb.jpg

Na Politechnice Wrocławskiej stypendia zyskali:
•    Jakub Bogusławski, doktorant na Wydziale Elektroniki,
•    Łukasz Dusanowski, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki,
•    dr inż. Paulina Kasperkiewicz z Wydziału Chemicznego,
•    Demis Pandelidis, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska,
•    Marcin Winnicki, doktorant na Wydziale Mechanicznym.

Bogusławski, doktorant na Wydziale Elektroniki, należy do Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej. Zajmuje się badaniem materiałów niskowymiarowych (m.in. grafenu) pod kątem ich zastosowania w ultraszybkich laserach. Obecnie przebywa na stażu w Sztokholmie.
– Jeśli chodzi o stypendia, to jest to moje pierwsze takie wyróżnienie. Jestem jednak kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium – mówi Bogusławski.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1291 kandydatów. Są to naukowcy przed trzydziestym rokiem życia (lub do 32. roku życia, jeśli korzystali z urlopów macierzyńskich lub wychowawczych), tuż przed obroną doktoratu lub zaraz po niej, pracujący w ośrodkach badawczych w całej Polsce.
Średni wiek tegorocznych laureatów programu „Start” wynosi 29 lat, a 67 proc. z nich posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat). Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2700 osób.
Michał Ciepielski
Na zdjęciu: Dr inż. Paulina Kasperkiewicz (fot. Bartek Sadowski)
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję