TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sztuka i nauka. Niecodzienna ekspozycja do obejrzenia w Bibliotechu [ZDJĘCIA]

Data: 22.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Do 13 maja na Politechnice Wrocławskiej można oglądać wystawę „InMotion”. Złożyło się na nią kilkanaście eksponatów artystów z Polski i z zagranicy. Łączą sztukę i ruch, pokazując naukę w kontekście sztuki

Ekspozycję sztuki kinetycznej otwarto w piątkowe popołudnie w budynku Bibliotechu. Znalazło się na niej kilkanaście dzieł autorstwa m.in. Piotra Bosackiego, Piotra Bożyka, Jakuba Jernejczyka, Clausa Larsena i Jennifer Townley. Powstały z drewna i metalu, a część to prace multimedialne.

inmotion3.jpg
„InMotion” zorganizowały wspólnie Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Fundacja Fuzjon oraz Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej.

– Cieszę się, że dwie z natury różne uczelnie – techniczna i artystyczna – mogą przygotować tak piękną wystawę. Połączenie sztuki i ruchu to coś niesamowitego i może w przyszłości władze ASP zdecydują się wykorzystać nasze przestrzenie do tego typu ekspozycji – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, na otwarciu wystawy.
Rektor ASP prof. Piotr Kielan podkreślił natomiast, że „InMotion” to wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tyle eksponatów sztuki kinetycznej. – Pojedyncze dzieła pojawiają się wprawdzie na innych wystawach, bo obecnie granice sztuki się zacierają, ale tutaj mamy do czynienia z prawdziwą kumulacją tych dzieł – tłumaczył.

inmotion6.jpg
Sztuka kinetyczna to kierunek w sztuce współczesnej koncentrujący się na zagadnieniu ruchu (rzeczywistym lub pozornym), obejmujący wiele nakładających się technik i stylów. Renata Bonter-Jędrzejewska z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystawy podkreślała, że „InMotion”, to osobiste interpretacje zjawiska ruchu w przestrzeni wizualnej. – Miejsce wystawy nie zostało wybrane przypadkowo. Sztuka została przedstawiona tutaj w kontekście techniki, a nauka w kontekście sztuki. Artyści, których dzieła możemy tu oglądać, nie muszą zabiegać o popularność, bo pracują na swoją renomę od wielu lat, podejmując przy tym wiele wyzwań artystycznych. Efekty tych działań możemy zobaczyć na tej wystawie – dodała.

Wydarzeniu towarzyszyło ogólnopolskie sympozjum poświęcone wielowątkowej rejestracji ruchu, na którym omawiano m.in rolę sztuki kinetycznej jako cennego środka do wzbogacania rzeczywistości. W weekend odbędą się także warsztaty, w których wezmą udział grupy studentów Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Wrocławskiej.
Wystawę, która znajduje się w holu Bibliotechu, będzie można oglądać do 13 maja.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję