Studium Talent na PWr to konkurs dla zdolnej młodzieży

Data: 12.04.2016 Kategoria: życie uczelni

?

Prawie 800 uczniów szkół średnich Dolnego Śląska odebrało we wtorek zaświadczenia o ukończeniu Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. Od października uczestniczyli oni w zajęciach z matematyki i fizyki

Studium Talent to bezpłatny program edukacyjny dla młodzieży, realizowany na naszej uczelni od 28 lat. Powstał z myślą o uczniach, którzy w przyszłości chcą studiować nauki ścisłe. Zajęcia odbywają się w weekendy na Politechnice we Wrocławiu oraz na wydziałach w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Inicjatorem Studium był w 1988 roku ówczesny dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki profesor Aleksander Weron. W tym roku zajęcia zorganizowano także na nowo powstałym Wydziale Matematyki i miały one formę konkursu.

- Chodziliśmy na zajęcia z fizyki, które zakończyły się egzaminem – mówi Łukasz z drugiej klasy LO im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. – Mieliśmy 13 spotkań i uczyliśmy się rzeczy, których nie mamy w programie liceum – przyznaje. Licealista ma jeszcze przed sobą rok nauki, ale już wie, że chce studiować na Politechnice. – Myślę o automatyce i robotyce lub informatyce – dodaje.

Agata Rychter z I LO w Dzierżoniowie odebrała zaświadczenie ukończenia kursu z matematyki z oceną bardzo dobrą. – Jak przyszłam na pierwsze zajęcia, to zupełnie nie wiedziałam, o co chodzi, na tablicy zobaczyłam tylko jakieś dziwne znaczki i szlaczki. Potem stopniowo wszystko zaczynało być coraz bardziej zrozumiałe – mówi tegoroczna maturzystka. – Mam nadzieję, że dzięki tym zajęciom łatwiej mi się uda zaliczyć analizę matematyczną na pierwszym roku – śmieje się Agata. Planuje ona naukę na kierunku informatyka, ale jeszcze nie zdecydowała, na którym wydziale.

- Udział w konkursie Studium Talent nie tylko poszerza wiedzę, ale też daje młodzieży możliwość zdobycia dodatkowych punktów rekrutacyjnych – mówi docent dr Janusz Górniak, który od samego początku działalności Studium jest zaangażowany w jego organizację. – Ci, którzy otrzymali na koniec ocenę celującą  już mają zapewnione miejsce na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki lub odpowiednio na Wydziale Matematyki. Muszą tylko zdać maturę – tłumaczy doc. Górniak.

We wtorkowej uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkół m.in. z Prudnika, Świdnicy, Legnicy, Lubina, Strzelina, Wielunia, Ostrowa Wielopolskiego, Kłodzka, Dzierżoniowa i Wrocławia. Dyplomy wręczali: prof. Arkadiusz Wójs, dziekan WPPT oraz prof. Krzysztof Stempak, dziekan Wydziału Matematyki.
- Matematyka i fizyka to fundamenty na wszystkich kierunkach Politechniki Wrocławskiej – mówił do uczestników Studium prof. Andrzej Kasprzak, prorektor dr. nauczania. – Potrzebujemy dobrze przygotowanych kandydatów, wierzę, że to właśnie wy już niedługo zasilicie szeregi studentów naszej uczelni.

Więcej o Studium Talent tutaj.

Iwona Szajner