TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.04.2016 Kategoria: życie uczelni
Prezentacja zasad rekrutacji, prelekcje o działalności kół naukowych i gra miejska „Innowacja jest Kobietą!” to najważniejsze punkty czwartkowej akcji „Dziewczyny na Politechniki”. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu
Akcja „Dziewczyny na Politechniki” jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.pl. Ma zachęcić uczennice do studiowania na uczelniach technicznych i kierunkach ścisłych.
Warto podkreślić, że na Politechnice Wrocławskiej studiuje już prawie 11 tyś. kobiet (ponad 32 proc. wszystkich studiujących), a najwięcej z nich jest na Wydziałach Architektury (73 proc.) i Chemicznym (70 proc.).
Na naszej uczelni akcja zaczęła się od spotkania z przedstawicielami Działu Rekrutacji. Przedstawili oni nie tylko najważniejsze zasady, które trzeba spełnić, aby rozpocząć naukę na PWr, ale także krótką charakterystykę uczelni, zaplecza dydaktycznego i znanych absolwentów.
Marzenia stają się rzeczywistością
Na scenie pojawiły się także trzy studentki – Noemi Napierała, Justyna Bulanda, Paulina Świstuń, które opowiadały o tym, w jaki sposób trafiły na politechnikę oraz o swoich studiach i pasjach realizowanych na uczelni.
Studiująca elektronikę Justyna Bulanda w liceum chodziła do klasy z rozszerzoną historią i WOS-em, ale wystarczyła jedna wizyta w radiowej reżyserce, by zdecydowała, czym chce się zająć w przyszłości. – Przysiadłam nad matematyka i fizyką, a potem zaczęłam studia na PWr. Obecnie jestem szefową działu techniki w Akademickim Radiu Luz i kieruję zespołem złożonym z około 30 osób – opowiadała.
Noemi Napierała, która działa w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr, podkreślała, że warto zaangażować się w tego typu działalność, a ponieważ kół i organizacji studenckich jest na Politechnice Wrocławskiej wiele, to każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. – Ludzie, z którymi współpracuję, okazali się świetni. Zajmujemy się bardzo ciekawymi rzeczami i jest przy tym dużo dobrej zabawy. Działalność w kole naukowym pozwala nam także na zdobycie kontaktów z firmami i daje szansę na wyjazdy na zagraniczne zawody czy targi – mówiła.
Studiująca automatykę i robotykę Paulina Świstuń po zajęciach aktywnie działa w Kole Naukowym MOS, które realizuje projekt P.I.W.O. Light Show. – Praca w kole jest trudna i czasem trzeba zarywać noce, ale daje dużo przyjemności i możliwości rozwoju. To chyba jedyna okazja, by zdobywać doświadczenie od starszych kolegów i koleżanek bez konsekwencji, że coś się nie uda – dodała.
„Innowacja jest Kobietą!”
Kulminacyjnym punktem spotkania była gra miejska „Innowacja jest Kobietą!”, w której wzięło udział prawie 30 sześcioosobowych zespołów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Drużyny wykonywały zadania przygotowane przez koła naukowe PWr i zlokalizowane w ośmiu punktach na terenie całego kampusu m.in. w Bibliotechu, Serowcu i Technopolis.
Zadania były rozmaite i dotyczyły zagadnień, którymi na co dzień zajmują się poszczególne organizacje studenckie. Przy stanowisku AKL trzeba było zbudować własny samolot z kartki i rzucić go na jak najdłuższą odległość, koło naukowe Rapid Troopers przygotowało łamigłówki w postaci przestrzennych labiryntów, jednym z zadań na stanowisku KN KoNaR było złożenie prostego układu elektronicznego, a w boksie PWR Racing Team drużyny musiały wymienić oponę w wyścigowym bolidzie.
Nie zabrakło także wyzwań sportowych (zadaniem przygotowanym przez Ósemkę Wioślarską PWr były wyścigi na ergometrach) i artystycznych – na stanowisku Klubu Tańca Towarzyskiego Iskra trzeba było bowiem stworzyć dwa stroje turniejowe do tańców standardowych i latynoamerykańskich z dostępnych materiałów, agrafek i wstążek.
W całej rywalizacji liczyła się przede wszystkim praca zespołowa i czas, w jakim zostały wykonane wszystkie zadania.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Koleżanki” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, które na wykonanie wszystkich zadań i pokonanie caełj trasy potrzebowały 76 minut.
Drugie miejsce, z czasem 84 minut, zajął zespół „The Logisthood” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu ex aequo z drużyną „Lagirls” z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr. Trzecie miejsce przypadło zespołowi „Syców LO” z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie (92 minuty), a czwarte zespołowi „FABROWSKI” z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. w Ostrzeszowie (95 minut).
Nagrodę specjalną za pracę zespołową przyznano drużynie „PEPITKI” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Nagrodę specjalną za aktywność na Facebooku otrzymała drużyna „CZIKIDALIBOMBY” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.
Michał Ciepielski
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »