TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dlaczego warto studiować na PWr? Akcja "Dziewczyny na Politechniki"

Data: 07.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Prezentacja zasad rekrutacji, prelekcje o działalności kół naukowych i gra miejska „Innowacja jest Kobietą!” to najważniejsze punkty czwartkowej akcji „Dziewczyny na Politechniki”. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu

Akcja „Dziewczyny na Politechniki” jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.pl. Ma zachęcić uczennice do studiowania na uczelniach technicznych i kierunkach ścisłych.

dnp2.jpg

Warto podkreślić, że na Politechnice Wrocławskiej studiuje już prawie 11 tyś. kobiet (ponad 32 proc. wszystkich studiujących), a najwięcej z nich jest na Wydziałach Architektury (73 proc.) i Chemicznym (70 proc.).
Na naszej uczelni akcja zaczęła się od spotkania z przedstawicielami Działu Rekrutacji. Przedstawili oni nie tylko najważniejsze zasady, które trzeba spełnić, aby rozpocząć naukę na PWr, ale także krótką charakterystykę uczelni, zaplecza dydaktycznego i znanych absolwentów.

dnp3.jpg

Marzenia stają się rzeczywistością
Na scenie pojawiły się także trzy studentki – Noemi Napierała, Justyna Bulanda, Paulina Świstuń, które opowiadały o tym, w jaki sposób trafiły na politechnikę oraz o swoich studiach i pasjach realizowanych na uczelni.
Studiująca elektronikę Justyna Bulanda w liceum chodziła do klasy z rozszerzoną historią i WOS-em, ale wystarczyła jedna wizyta w radiowej reżyserce, by zdecydowała, czym chce się zająć w przyszłości. – Przysiadłam nad matematyka i fizyką, a potem zaczęłam studia na PWr. Obecnie jestem szefową działu techniki w Akademickim Radiu Luz i kieruję zespołem złożonym z około 30 osób – opowiadała.
Noemi Napierała, która działa w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr, podkreślała, że warto zaangażować się w tego typu działalność, a ponieważ kół i organizacji studenckich jest na Politechnice Wrocławskiej wiele, to każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. – Ludzie, z którymi współpracuję, okazali się świetni. Zajmujemy się bardzo ciekawymi rzeczami i jest przy tym dużo dobrej zabawy. Działalność w kole naukowym pozwala nam także na zdobycie kontaktów z firmami i daje szansę na wyjazdy na zagraniczne zawody czy targi – mówiła.
Studiująca automatykę i robotykę Paulina Świstuń po zajęciach aktywnie działa w Kole Naukowym MOS, które realizuje projekt P.I.W.O. Light Show. – Praca w kole jest trudna i czasem trzeba zarywać noce, ale daje dużo przyjemności i możliwości rozwoju. To chyba jedyna okazja, by zdobywać doświadczenie od starszych kolegów i koleżanek bez konsekwencji, że coś się nie uda – dodała.

„Innowacja jest Kobietą!”
Kulminacyjnym punktem spotkania była gra miejska „Innowacja jest Kobietą!”, w której wzięło udział prawie 30 sześcioosobowych zespołów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Drużyny wykonywały zadania przygotowane przez koła naukowe PWr i zlokalizowane w ośmiu punktach na terenie całego kampusu m.in. w Bibliotechu, Serowcu i Technopolis.

dnpm3.jpg

Zadania były rozmaite i dotyczyły zagadnień, którymi na co dzień zajmują się poszczególne organizacje studenckie. Przy stanowisku AKL trzeba było zbudować własny samolot z kartki i rzucić go na jak najdłuższą odległość, koło naukowe Rapid Troopers przygotowało łamigłówki w postaci przestrzennych labiryntów, jednym z zadań na stanowisku KN KoNaR było złożenie prostego układu elektronicznego, a w boksie PWR Racing Team drużyny musiały wymienić oponę w wyścigowym bolidzie.

dnpm10.jpg

Nie zabrakło także wyzwań sportowych (zadaniem przygotowanym przez Ósemkę Wioślarską PWr były wyścigi na ergometrach) i artystycznych – na stanowisku Klubu Tańca Towarzyskiego Iskra trzeba było bowiem stworzyć dwa stroje turniejowe do tańców standardowych i latynoamerykańskich z dostępnych materiałów, agrafek i wstążek.
W całej rywalizacji liczyła się przede wszystkim praca zespołowa i czas, w jakim zostały wykonane wszystkie zadania.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Koleżanki” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, które na wykonanie wszystkich zadań i pokonanie caełj trasy potrzebowały 76 minut.
 
Drugie miejsce, z czasem 84 minut, zajął zespół „The Logisthood” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu ex aequo z drużyną „Lagirls” z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr. Trzecie miejsce przypadło zespołowi „Syców LO” z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie (92 minuty), a czwarte zespołowi „FABROWSKI” z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. w Ostrzeszowie (95 minut).
 
Nagrodę specjalną za pracę zespołową przyznano drużynie „PEPITKI” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Nagrodę specjalną za aktywność na Facebooku otrzymała drużyna „CZIKIDALIBOMBY” z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję