Wizyta na PWr po latach. Absolwenci z Wietnamu odwiedzili naszą uczelnię

Data: 06.04.2016 Kategoria: życie uczelni

Niektórzy z nas pierwszy raz po 40 latach przyjechali do Wrocławia – mówił dr inż. Tu Duc Hoa, honorowy konsul PWr w Wietnamie. Jest on pomysłodawcą spotkania wietnamskich absolwentów naszej uczelni. Grupa z Wietnamu gości na Politechnice Wrocławskiej od wtorku

Najwięcej studentów z tego kraju uczyło się na PWr w latach 70. – Byłam studentką Wydziału Chemicznego i muszę przyznać, że spędziłam tu najpiękniejsze lata mojej młodości – płynną polszczyzną opowiada Phan Thi Cam Nhung. Dyplom magistra inżyniera otrzymała w 1979 roku. Po powrocie do Wietnamu pracowała w przemyśle węglowym, a obecnie prowadzi badania w przedsiębiorstwie związanym z gazownictwem. – Jestem wzruszona, bo wszyscy nas tu bardzo serdecznie przywitali.
Wraz z innymi absolwentami Phan Thi Cam Nhung  odwiedziła Wydział Chemiczny i była pod dużym wrażeniem zmian, jakie tam zaszły. – Chociaż uczelnia wygląda zupełnie inaczej, to udało mi się znaleźć miejsca, które pamiętam z tamtych lat. Cieszę się, że mogłam być w moim dawnym instytucie przy ul. Gdańskiej.

Wietnamscy goście wybrali się też na inne wydziały, na których wiele lat temu studiowali (Elektroniki, Chemiczny, Budownictwa Lądowego i Wodnego). Na Wydziale Elektroniki spotkali się m.in. z dziekanem prof. Janem Zarzyckim. Obejrzeli również Pracownię Kompatybilności Elektromagnetycznej i Systemów Teleinformatycznych, Laboratorium Optotelekomunikacji oraz Laboratorium Technologii Sieciowej. Wszyscy podkreślają, że Politechnika to obecnie bardzo nowoczesna uczelnia.

W I Zjeździe Wietnamskich Absolwentów PWr bierze udział 16 byłych studentów z Wietnamu i 10 mieszkających w Polsce. – Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj być w takim gronie. Jestem przekonany, że spotkanie po latach to piękna idea, która łączy nasze narody. Mam nadzieję, że czujecie się na Politechnice jak w domu  – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.
W ramach zjazdu odbyło się seminarium, podczas którego z uczestnikami spotkał się m.in. ambasador Republiki Wietnamu w Polsce Pham Kien Thiet. – Jesteśmy krajem intensywnie się rozwijającym, abyśmy mogli osiągnąć wysoki poziom gospodarczy i naukowy musimy mieć silnych partnerów. Jednym z nich jest właśnie Polska. Wierzę, że dzisiejsze seminarium zaowocuje przyszłymi kontaktami w dziedzinie nauki, edukacji czy nowoczesnych technologii – mówił ambasador.

Z kolei Zbigniew Dynak z Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska już zapowiedział, że planowane jest zorganizowanie misji gospodarczej do Wietnamu. –  Będziemy mogli zaprezentować potencjał naszego regionu i poznać możliwości waszego kraju – stwierdził przedstawiciel UMWD.

Inicjatorem zjazdu był dr inż. Tu Duc Hoa, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. W ubiegłym roku otrzymał on tytuł konsula honorowego PWr. - Jesteśmy dumni, że studiowaliśmy na Politechnice Wrocławskiej. Świetnie wyszkoleni wróciliśmy do Wietnamu i pomagaliśmy w odbudowie naszego kraju, który był w trudnej sytuacji po wojnie – mówił konsul honorowy PWr. Dodał, że obecnie sytuacja współczesnej młodzieży w Wietnamie jest zupełnie inna. - My nie mogliśmy sami wybierać, gdzie chcemy studiować, po prostu wysłano nas na konkretne uczelnie. Teraz młodzi sami decydują. Będziemy się starać, aby jak najwięcej Wietnamczyków wybrało właśnie Politechnikę Wrocławską.

Trzydniowy zjazd rozpoczął się we wtorek. Na czwartek zaplanowano zwiedzanie Wrocławia i Dolnego Śląska. Organizatorem spotkania jest Dział Współpracy Międzynarodowej PWr.
Iwona Szajner