1,5 mln zł na rozwój kompetencji studentów PWr

Data: 24.03.2016 Kategoria: życie uczelni

61 projektów z całej Polski dostanie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w pierwszym konkursie "Programu Rozwoju Kompetencji". Politechnika Wrocławska otrzyma ponad 1,5 mln zł na realizację projektu "Podnoszenie kompetencji studentów Wydziału Chemicznego w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy"

– Przygotowany przez nas projekt jest skierowany do studentów I i II stopnia i zakłada nie tylko podniesienie kompetencji zawodowych poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach, ale także rozwijanie tzw. umiejętności miękkich. Jest to drugi taki projekt na Wydziale Chemicznym nakierowany na wzrost kompetencji studentów, zwiększający ich szanse na rynku pracy – mówi dziekan ds. ogólnych Wydziału Chemicznego prof. Piotr Młynarz.

0DVRXPBwBfwctBkRo,chemia_fotolia.jpg

Studenci będą więc mogli wziąć udział m.in. w certyfikowanych szkoleniach zawodowych, kursach z podstaw komunikacji społecznej, negocjacji czy kursach językowych. – Wychodzimy tym samym  naprzeciw potrzebom pracodawców, ale też samych studentów, którzy dzięki udziałowi w projekcie będą mogli zdobyć nowe umiejętności – dodaje prof. Młynarz.
Program będzie realizowany do 2018 r., limit miejsc będzie ograniczony, a obecnie przygotowywane są kryteria naboru, które są zależne od form wsparcia studentów. W przygotowanie projektu zaangażowani byli prof. Ewa Żymańczyk-Duda, dr inż. Małgorzata Brzezińska-Rodak i został on przygotowany przy wsparciu Działu Zarzadzania Projektami, czyli dyrektora Rafała Pawełczaka i Anny Piwowar.

Warto dodać, że Wydział Chemiczny PWr został nominowany do tytułu Eurosymbol Nowoczesnego Kształcenia 2016 za zrealizowany już wcześniej projekt „Bionanomaterials – BioNaM: nowy kierunek interdyscyplinarnych studiów doktoranckich oraz program staży dla studentów na I, II i III stopniu kształcenia.”
W sumie do pierwszej edycji programu organizowanego przez NCBiR zgłoszono 440 wniosków. Ostatecznie pieniądze - 87 mln zł - na rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom gospodarki i rynku pracy otrzyma 41 uczelni wyższych, które zrealizują aż 61 projektów. W każdy z nich zaangażowali się przedsiębiorcy – potencjalni pracodawcy studentów objętych programem.

Środki finansowe zostaną przeznaczone na realizację m.in. certyfikowanych szkoleń i zajęć warsztatowych, dodatkowe zadania praktyczne w formie projektowej, wizyty studyjne u pracodawców, a także współpracę z podmiotami zagranicznymi oraz firmami zainteresowanymi rozwojem kompetencji studentów.
W najbliższych dniach NCBR ogłosi kolejną edycję tego konkursu, a do 2020 r. na wyłonione w nim projekty przeznaczy w sumie ponad 1 mld zł.
Michał Ciepelski, fot. Fotolia