TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na Politechnice Wrocławskiej zaczęły się Wrocławskie Targi Książki Naukowej

Data: 16.03.2016 Kategoria: życie uczelni

 
 Przez trzy dni wydawnictwa i uczelniane oficyny z całej Polski będą prezentować swoje publikacje na Politechnice Wrocławskiej. Będą też spotkania z autorami książek, dyskusje panelowe i konkurs czytelniczy

Targi oficjalne otwarto w środę. Organizuje je Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Forum Akademickim i Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych. – Jesteśmy dumni z tego, że to już 22. edycja naszych targów – podkreślał podczas otwarcia prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej. – Dziś rynek książki bardzo się zmienia. Coraz popularniejsza jest książka elektroniczna. Myślę jednak, że wszyscy dobrze wiemy, że odpowiednio wydana książka papierowa z estetyczną okładką i dobrze dobraną czcionką, jest prawdziwym przeżyciem intelektualnym, a jej czytanie wiąże się z dużą przyjemnością.

Halina Dudek, dyrektor Oficyny Wydawniczej PWr podkreślała, że targi są spotkaniem z książką naukową i popularnonaukową. – A w tym roku także niejako początkiem obchodów Wrocławia jako światowej stolicy książki, który to tytuł na 2016 r. UNESCO przyznało naszemu miastu dwa lata temu – mówiła dyrektor oficyny.
W czasie otwarcia targów ogłoszono wyniki konkursów zorganizowanych przez Oficynę Wydawniczą PWr. W konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej komisja oceniała publikacje pod względem adekwatnej do treści szaty edytorskiej, układu typograficznego, ilustracji i okładki. Wzięło w nim udział 18 wydawnictw, które nadesłały w sumie 48 tytułów.

Nagrodę główną i tym samym Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznano książce „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” wydanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Jej projekt graficzny stworzył Przemek Dębowski.

Komisja konkursowa przyznała także cztery równorzędne nagrody dla książek:
* „Modlitewnik Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego 1528 r. Facsimile”. Za opracowanie graficzne odpowiadał Andrzej Tomaszewski. Publikacja wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
* „Kultura pisma i książki w żeńskich klasztorach dawnej Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (książka Jolanty Gwioździk). Projekt okładki i stron działowych stworzył Tomasz Kipka. Publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
* „Ekomobilność. Tom 1. Innowacyjne i ekologiczne środki transportu” i „Tom 2. Innowacyjne rozwiązania poprawy i przywracania mobilności człowieka” pod redakcją naukową Włodzimierza Choromańskiego. Projekt okładki stworzył Dariusz Litwiniec. Książki wydane przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności w Warszawie.
* „O rzekomej, sfałszowanej donacji Konstantyna Lorenzo Valla”. Projekt okładki stworzyła Jagna Olejnikowska. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

W konkursie wyróżniono także sześć innych publikacji:
•    „Neo-noir. Ciemne zwierciadło czasów kryzysu” Magdaleny Kempnej-Pieniążek. Projekt graficzny okładki, stron tytułowych i działowych stworzyła Aleksandra Gaździcka, a za projekt typograficzny i łamanie odpowiadała Paulina Dubiel. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
•    "Campanae, quae in confinio sonant. Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII–XVIII wieku” Marcelego Tureczko. Projekt okładki stworzył Grzegorz Kalisiak, a projekt typograficzny Anna Strzyżewska. Publikacja wydana przez Oficynę Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego.
•    „Analiza rozwiązań i wzorce controllingu w organizacji” Agnieszki Bieńkowskiej. Projekt okładki opracował Adam Matloch. Książkę wydała Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej.
•    „Testament”  Bronisława Krystalla. Projekt graficzny i projekt okładki stworzyła Aleksandra Toborowicz. Publikacja wydana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
•    „Bruszczewo IV. Natural resources and economic activities of the Bronze Age people” pod redakcją Janusza Czebreszuka, Johannesa Müllera, Mateusza Jaegera i Jutty Kneisel. Projekt okładki stworzyli Holger Dieterich i Ines Reese. Książka wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
•    „Założenia rezydencjonalno-folwarczne na Dolnym Śląsku. Możliwości adaptacji do nowej funkcji” Renaty Gubańskiej. Za koncepcję graficzną, projekt okładki i realizację odpowiadał Paweł Wójcik. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Książki oceniało jury w składzie: prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej jako przewodniczący komisji oraz prof. Paweł Banaś z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Monika Kolęda z Działu Wydawnictw i Promocji Uczelni    Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. Małgorzata Komza z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Maciej Szłapka, grafik w firmie „Typo-Graf”, Beata Maciejewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, dr hab. Bożena Króliczewska z Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wspólnie z blogiem Crazy Nauka Politechnika Wrocławska zorganizowała także konkurs na najlepszą książkę popularyzującą naukę wśród młodzieży. Nagrodzono w nim publikację „Pod ziemią, pod wodą” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry. W konkursie dla autorów najlepszych książek popularyzujących naukę wśród młodzieży zwyciężył natomiast Andrzej Samek, autor książki „Zapomniane skrzydła. Powstanie, rozwój i działania lotnictwa Austro-Węgier” opublikowanej przez Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.

Targi potrwają do piątku. Więcej informacji na temat wydarzenia tutaj.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję