TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Chcesz studiować na PWr? Poznasz uczelnię i jej wydziały na Dniach Otwartych

Data: 10.03.2016 Kategoria: życie uczelni

Od czwartku na Politechnice Wrocławskiej trwają Dni Otwarte. Maturzyści mogą m.in. pozwiedzać laboratoria badawcze, wysłuchać prezentacji i wykładów oraz porozmawiać ze studentami i wykładowcami uczelni

Na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego w spotkaniu informacyjnym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Otworzył je dziekan prof. Jerzy Hoła, który podkreślał, że zdobycie dyplomu na Wydziale Budownictwa gwarantuje bardzo dobrą pracę. – Wedle prowadzonych przez nas statystyk 90 proc. naszych absolwentów pół roku po zakończeniu nauki znajduje prace w zawodzie, a po roku ta liczba wzrasta do 98 proc. Zapewniam zatem, że budownictwo to bardzo dobry wybór. Ja stanąłem przed nim kilkadziesiąt lat temu i gdyby przyszło mi wybierać ponownie, to moja decyzja byłaby taka sama – mówił prof. Hoła.

Uczniowie mogli się m.in. zapoznać z historią uczelni i wydziału, systemem kształcenia i kierunkami studiów, a także zapleczem badawczym wydziału. Swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele kół naukowych oraz samorządu m.in. Młodzi Menadżerowie Budownictwa, KM PZiTB, Aktywni Budowniczy i Młodzi Mostowcy.
– Chciałbym po maturze studiować na Politechnice, a budownictwo to byłby chyba dobry wybór. Jeszcze jednak nie zdecydowałem, gdzie złożę dokumenty. Jutro wybieram się jeszcze na Wydział Mechaniczny – mówił jeden z maturzystów z Wrocławia.

Spotkanie na Wydziale Elektrycznym poprowadził dziekan prof. Waldemar Rebizant, który zaznaczył, że przy wyborze studiów warto zwrócić uwagę na firmy chcące zatrudniać absolwentów Politechniki Wrocławskiej. – Wydział Elektryczny współpracuje z wieloma dużymi korporacjami i to nie tylko w naszym regionie. Wiedza, którą otrzymuje się na naszym wydziale, jest przydatna w bardzo wielu dziedzinach gospodarki. Po ukończeniu studiów można się także spodziewać całkiem dobrych zarobków, a uzyskany zawód jest przyszłościowy  – dodał.

Maturzyści zapoznali się z mapą kampusu, programem studiów oraz kwestiami stypendiów i akademików. Pytali m.in. o progi wymagań, które trzeba spełnić, aby zostać przyjętym, ale nie byli jeszcze zdecydowani, czy po maturze będą aplikować akurat na Wydział Elektryczny. – Wybieramy się jeszcze na spotkania na Wydział Elektroniki i Wydział Podstawowych Problemów Techniki. Decyzję o wyborze studiów podejmiemy pewnie dopiero po maturze – przyznawali.

W trakcie dni otwartych na Wydziale Elektrycznym maturzyści mogli zwiedzić m.in. Laboratorium Techniki Światłowodowej, Laboratorium Inteligentnych Instalacji Elektrycznych czy Laboratorium Miernictwa Elektrycznego.
Odwiedzając Wydział Podstawowych Problemów Techniki, maturzyści mogli posłuchać o czterech kierunkach studiów i obejrzeć laboratoria wydziału. O studiach na informatyce opowiadał Jakub Lemiesz z Katedry Informatyki. – Prowadzimy badania, realizujemy projekty  i organizujemy konferencje związane z algorytmiką, czyli sieciami bezprzewodowymi, systemami P2P i optymalizacją, oraz bezpieczeństwem komputerowym, czyli kryptografią, anonimowością w sieci czy głosowaniem elektronicznym – opowiadał. Podkreślał, że studenci informatyki na WPTT mogą spodziewać się wielu zajęć z matematyki, zwłaszcza w pierwszych semestrach studiów oraz oczywiście zajęć programistycznych. Po studiach inżynierskich będą znać siedem języków programowania, a po magisterskich dwanaście. – W pewnym momencie nauczenie się kolejnego języka, nie będzie wam sprawiać żadnej trudności – tłumaczył.

Absolwent informatyki na WPPT po studiach pierwszego stopnia jest projektantem systemów informatycznych, na studiach drugiego stopnia wybiera jedną z dwóch specjalności – algorytmikę lub bezpieczeństwo (w języku angielskim). – Nasi absolwenci pracują we wrocławskich firmach informatycznych, prowadzą swoje firmy albo realizują badania m.in. na Oxfordzie, Cambridge czy w Zurychu – opowiadał Lemiesz.

Kierunek inżynieria biomedyczna przedstawiła prof. Halina Podbielska z Katedry Inżynierii Biomedycznej. Zaznaczała, że jest to dyscyplina łącząca fizykę, chemię, biologię, medycynę, informatykę, zastosowania komputerów, elektronikę i inne działy nauki, a wszystko to prowadzi do zhumanizowanej diagnostyki i terapii. – To nie jest profesja dla osób, które szukają spokojnej pracy i nie chcą się uczyć przez całe życie. W inżynierii biomedycznej trzeba być stale na bieżąco – mówiła.

Absolwenci tego kierunku mogą wybrać, czym chcą się zajmować, z bardzo szerokiego spektrum zastosowań inżynierii biomedycznej, jak choćby teleinformatyka i telemedycyna, obróbka obrazów czy planowanie terapii i roboty operacyjne.
Na kierunku fizyka techniczna studenci mogą wybrać fotonikę lub nanoinżynierię jako swoją specjalizację.  -  Absolwenci fotoniki mają dobre wykształcenie podstawowe, ogólne w zakresie optyki i elektroniki i specjalistyczne w takich dziedzinach jak technologie optyczne, optyczne i elektroniczne systemy pomiarowe, elementy optoelektroniczne oraz komunikacja optyczna i sieci światłowodowe – opowiadał dr Karol Tarnowski z Katedry Optyki i Fotoniki. – Pracują w firmach wytwarzających urządzenia optoelektryczne, firmach telekomunikacyjnych i instytucjach badawczych.

Nanoinżynieria jest natomiast specjalnością łączącą fizykę, chemię, elektronikę i informatykę. – To odkrywanie nowych zjawisk, projektowanie materiałów, badanie ich właściwości i tworzenie nowych urządzeń – tłumaczył dr Wojciech Rudno-Rudziński. – A potem oczywiście zarabianie na nich masy pieniędzy – dodał z uśmiechem.

Najnowszym kierunkiem na WPPT jest optyka. Pierwsi absolwenci studiów pierwszego stopnia na tym kierunku opuszczą mury uczelni w styczniu przyszłego roku. Studenci mają tam do wyboru inżynierię optyczną i fotoniczną oraz optykę okularową (a na drugim stopniu studiów – optometrię). – Nasza kadra kładzie duży nacisk na pracę w laboratoriach – podkreślał dr hab. Piotr Kurzynowski z Katedry Optyki i Fotoniki. – Studenci poznają u nas wszystkie przyrządy optyczne od skali makro, czyli teleskopów kosmicznych, przez światłowody, po soczewki okularów. Studiując u nas, poznacie m.in. zasady powstawania obrazu tworzonego przez obiektyw, wykonacie samodzielnie hologram, dowiecie się, jak działają wyświetlacze ciekłokrystaliczne i użyjecie światła jako pęsety w manipulatorze optycznym – opowiadał.

Dni Otwarte potrwają na Politechnice Wrocławskiej do piątku. Spotkania informacyjne odbywają się na 15 wydziałach, bo Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu zorganizował Dni Otwarte 18 lutego.
Stoisko Działu Rekrutacji znajduje się w budynku C-13 w pokoju 0.12. Można tam uzyskać wszystkie informacje związane z warunkami oraz trybem rekrutacji oferty dydaktycznej PWr. – Kandydaci pytają przede wszystkim o terminarz rekrutacji, kiedy będą mogli rejestrować już w systemie zgłoszenia, o najpopularniejsze kierunki, progi punktowe i przeliczanie punktów rekrutacyjnych. Bardzo wiele osób przychodzi z konkretnymi pytaniami, dokładnie wiedzą, jaka specjalność ich interesuje, ale chcą dopytać, np. czym się różni automatyka na jednym wydziale od tej na innym – tłumaczy Mateusz Przygoda z Działu Rekrutacji PWr.

W piątek spotkania informacyjne dla maturzystów w budynku C-13 odbędą się o godz. 9 i o godz. 12, natomiast w Legnicy i Jeleniej Górze zaplanowano je na godz. 10.
mc, lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję