TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej działa od 70 lat

Data: 01.03.2016 Kategoria: życie uczelni

We wtorek, 1 marca, na Politechnice Wrocławskiej świętowano 70. rocznicę powołania uczelnianej biblioteki. Główne obchody wydarzenia odbyły się w auli gmachu głównego

– Nie ma uczelni bez biblioteki i to bez względu na to, czy znajdują się w niej książki papierowe czy w formie cyfrowej. Powołana 70 lat temu biblioteka PWr rozwijała się razem z uczelnią. Warunki były w tym czasie różne, struktura organizacyjna mocno skomplikowana, a jednak udawało się w znakomity sposób obsługiwać studentów i pracowników – mówił podczas uroczystości prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Biblioteka Główna PWr rozpoczęła działalność 1 marca 1946 r. przejmując po niemieckiej Technische Hohschule 50 proc. zbiorów, katalogi i pomieszczenia. Początkowo miała zaledwie trzy działy – opracowania zbiorów, udostępniania i bibliograficzno-informacyjny. Z czasem poszczególne instytuty, katedry, zakłady i wydziały doczekały się własnych księgozbiorów.
W 2004 r. uruchomiona została Biblioteka Cyfrowa PWr, a trzy lata później pojawiła się koncepcja budowy nowoczesnego gmachu, w którym swoją siedzibę miałaby Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na Potrzeby Innowacyjnej Gospodarki „Bibliotech”.

– Budowa tego obiektu zawsze była naszym marzeniem. Pierwszy projekt upadł z powodu braku pieniędzy, ale kolejny, po wielu perturbacjach i kłopotach, udało nam się zrealizować. Wtedy pojawił się także nowatorski pomysł utworzenia Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT), instytucji na miarę XXI, a może nawet XXII w. – mówił rektor.
CWINT to utworzona 1 stycznia 2014 r. ogólnouczelniana jednostka prowadząca działalność naukową, badawczą, szkoleniową i usługową. W jej skład wchodzi Biblioteka Klasyczna (ze zbiorami drukowanymi), Biblioteka Elektroniczna (ze zbiorami cyfrowymi), Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką, Punkt Kontaktowy ds. Transferu Technologii, Zespół Laboratoriów Naukowo-Badawczych oraz oddziały w jednostkach organizacyjnych uczelni.


– Jest to jednostka unikalna w skali kraju, która skupia wiele dziedzin związanych z funkcjonowaniem uczelni. Jej zadaniem jest współpraca z przemysłem, komercjalizacja wyników badań, zabezpieczenie własności intelektualnej oraz prace badawcze – tłumaczył dyrektor CWINT dr Waldemar Grzebyk.

Władze uczelni zadecydowały także o remoncie wypożyczalni i głównej czytelni. – Trzeba bowiem równo traktować zasoby klasyczne i cyfrowe, a co za tym idzie dbać o ich dalszy rozwój. Zdecydowaliśmy również o nie rozdzielaniu części klasycznej na poszczególne wydziały, tylko o stworzeniu jednej biblioteki. Choć jest rozproszona to jednak funkcjonuje jako struktura sieciowa, a jej oddziały są przy każdym wydziale – podkreślił prof. Więckowski.

Obecnie powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń bibliotecznych PWr wynosi ponad 11 tys. m kw. Dla czytelników przygotowano blisko 900 miejsc i niemal 550 stanowisk komputerowych. Księgozbiór to ok. 716 tys. woluminów i ponad 260 tys. książek elektronicznych. W elektronicznym systemie biblioteczno-informacyjnym zarejestrowanych jest ponad 37 tys. użytkowników.

W obchodach70. rocznicy powołania biblioteki udział wzięli m.in. przedstawiciele Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, dyrektorowie bibliotek uczelni zrzeszonych w KRPUT oraz reprezentanci Krajowej Rady Bibliotecznej. Specjalny wykład pt. „Biblioteki w pułapce oczywistości” wygłosił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję