TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Licealiści w laboratoriach chemicznych PWr [ZDJĘCIA]

Data: 22.02.2016 Kategoria: życie uczelni

Wydział Chemiczny PWr gościł w sobotę uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze. Licealiści wykonywali ćwiczenia z chemii organicznej. Ich zajęcia odbyły się w ramach programu „Współpraca ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi”

Uczniowie przyjechali na Politechnikę Wrocławską na kilkugodzinne zajęcia laboratoryjne. Realizowali ćwiczenia z chemii organicznej dotyczące węglowodanów, poznając ich właściwości energetyczne i redukujące. – Wykonywali analizę ilościową cukrów złożonych przy zastosowaniu jodometrii, jednej z najważniejszych metod analizy miareczkowej – opowiada prof. Jadwiga Sołoducho, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. – Nauczyli się także metod chromatograficznych stosowanych w chemii organicznej.

Licealistom najbardziej spodobała się  efektowna próba Tollensa i Trommera stosowana w identyfikacji związków chemicznych. Na Politechnikę Wrocławską przyjechali pod opieką nauczycielki chemii – Grażyny Pawlus.

Program „Współpraca ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi” Politechnika Wrocławska realizuje od roku akademickiego 2013/2014. W jego ramach organizuje kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, które obejmują matematykę, fizykę i chemię. W kursach uczestniczą uczniowie klas pierwszych i drugich szkół średnich, a ostatnio rozszerzono program także o klasy trzecie. Koordynatorzy liczą na to, że zajęcia pozwolą na lepsze przygotowanie uczniów do studiów i wyrównają szanse edukacyjne młodzieży poprzez popularyzację nauki i zapoznawanie jej ze specyfiką studiowania. 

Uczniowie zainteresowani naukami ścisłymi uczestniczą w wykładach o charakterze popularnonaukowym i zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez pracowników Politechniki Wrocławskiej. Spotkania zwykle trwają dwie godziny i są organizowane raz na dwa tygodnie albo są łączone w bloki dwu-, trzy- lub czterogodzinne. Są skoncentrowane na eksperymentach i udziale uczniów w ćwiczeniach laboratoryjnych. Odbywają się w pomieszczeniach szkoły lub pracowniach i laboratoriach Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia zobowiązuje się też do zapewnienia pomocy dydaktycznych i materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć.
W programie uczestniczy 18 szkół ponadgimnazjalnych, głównie z Dolnego Śląska, osiem z nich dołączyło do inicjatywy w tym roku.

r

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję