TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Łazik Scorpio wśród „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”

Data: 03.02.2016 Kategoria: życie uczelni

We wrocławskim Starym Ratuszu otwarto wystawę „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. W części ekspozycji poświęconej nauce można obejrzeć łazika Scorpio stworzonego przez studentów Politechniki Wrocławskiej

Siedem cudów w tytule ekspozycji to określenie dla siedmiu obszarów kultury,  poprzez które autorzy wystawy prezentują najcenniejsze artefakty naszego regionu. Ekspozycja została więc podzielona na sekcje: krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia i oraz spotkanie, co odnosi się do idei Wrocławia jako miasta spotkań.

Zobaczymy tam m.in. oryginał Księgi Henrykowskiej (z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim) czy prezentowany po raz pierwszy we Wrocławiu oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.  W części poświęconej nauce wystawa przypomina początki szkolnictwa w naszym mieście, wrocławskich noblistów, wydawane tutaj pierwsze na świecie medyczno-przyrodnicze czasopismo naukowe, wrocławską szkołę matematyczną i nową księgę szkocką. Pokazuje także zasłużonych wrocławskich uczonych (jak prof. Ludwik Hirszfeld, prof. Alfred Jahn czy prof. Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska) oraz osiągnięcia naukowe ostatnich lat, w tym skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej łazik marsjański Scorpio. Zwiedzający dowiadują się tam, że studenci z naszej uczelni tylko w ostatnich latach zaprojektowali statek zdolny do pokonania drogi na Marsa, budują prototypy łazików i projektują „habitaty”, czyli domy dla pierwszych ludzi na Marsie.

- Prace nad „7 cudami” trwały półtora roku. To nie tylko wystawa, ale także mniejsze ekspozycje, konferencje i publikacje naukowe – opowiadał Marek Mutor, dyrektor „Ośrodka Pamięć i Przyszłość”, który zorganizował wystawę. – Oczywiście tytułowe siedem cudów należy traktować umownie, bo w naszym regionie mamy o wiele więcej wspaniałych eksponatów do pokazania.

- Zachęcamy, by wyruszyć w Dolny Śląsk i odkrywać te cuda – dodawał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Mam nadzieję, ze ta ekspozycja zainspiruje wiele osób do lepszego poznania naszego miasta i regionu.

Ekspozycję można oglądać w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza do 14 maja. Powstała jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Jej kuratorami są prof. Wojciech Mrozowicz i dr Wojciech Kucharski.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję