TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy z PWr w polskiej delegacji na Światowy Zjazd i Konferencję Inżynierów w Kioto

Data: 24.11.2015 Kategoria: życie uczelni

Dr Sebastian Koziołek z Wydziału Mechanicznego i dr Maciej Nikodem z Wydziału Elektroniki będą reprezentować Polskę podczas organizowanego w Japonii Światowego Zjazdu i Konferencji Inżynierów. Spotkanie naukowców z całego świata zaczyna się w niedzielę

Polską delegację będzie tworzyć 15 osób – naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnik: Gdańskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej oraz z Wojskowej Akademii Technicznej, a także inżynierowie z Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT.
 
Do Kioto polecą w sobotę, a ich wyjazd potrwa osiem dni. Poza uczestnictwem w zjeździe, planują także odwiedzić japońskie ośrodki naukowe.
Światowy Zjazd i Konferencja Inżynierów (World Engineering Conference and Convention, WECC) odbędzie się po raz czwarty. Pierwszy zorganizowano w Niemczech w 2000 r. Kolejne w Chinach (2004), Brazylii (2008) i Szwajcarii (2011). Tematem tegorocznego jestInżynieria: Innowacje i Społeczeństwo”.

WECC organizuje Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (World Federation of Engineering Organizations) we współpracy z Radą Naukową Japonii, Japońską Federacją Towarzystw Technicznych oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

Naukowcy z całego świata będą opowiadać o swoich badaniach i projektach związanych m.in. z technologiami dotyczącymi mobilności i komunikacji, infrastrukturą i rozwojem miast czy energią.

- Uczestnicy konferencji na pewno będą mogli przeanalizować najnowsze trendy rozwoju technologii i przyjrzeć się temu, jakie dziedziny nauki właśnie powstają. Stosunkowo niedawno wyłoniła się mechatronika, być może wkrótce powstanie dziedzina nauki łącząca np. elektronikę i budownictwo, jako że coraz powszechniejsze są tzw. „inteligentne domy” – mówi dr Sebastian Koziołek. – Nam samym udział w konferencji z pewnością da ogląd sytuacji, na ile jesteśmy w Polsce konkurencyjni w stosunku do naukowców z innych ośrodków i państw. To także okazja do networkingu, nawiązywania relacji, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami naukowymi.

- Do Japonii jedziemy z posterami na temat swoich badań naukowych – opowiada dr Maciej Nikodem. – Mamy także wyznaczone godziny, w czasie których będziemy dostępni przy swoich posterach i będziemy odpowiadać na pytania zainteresowanych.

Dr Nikodem będzie prezentował dwa projekty badawcze. Pierwszy rozwija w ramach grantu z programu Impuls Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wspólnie z Tomaszem Jankowskim, absolwentem PWr i innymi naukowcami z Wydziału Elektroniki zamierza stworzyć komputerowe narzędzie, które analizując podane informacje (takie jak geometrię korytarzy w budynku czy chodników w kopalni), będzie w stanie określić, w jakich miejscach najlepiej jest umieścić elementy systemu lokalizacji przedmiotów i osób. Szczegóły na temat projektu tutaj.

Opowie także o badaniach dr hab. Przemysława Śliwińskiego i doktorantki Aleksandry Postawki, którzy pracują nad narzędziem o nazwie Daily Life Assistant. Ma ono pomagać osobom z różnymi ograniczeniami, m.in. osobom z autyzmem czy seniorom, którzy ze względu na różne schorzenia mają problemy z codziennymi czynnościami. System stworzony przez naukowców może służyć jako wsparcie przy rehabilitacji, narzędzie pomocy, nadzoru, a nawet tłumacz emocji osoby chorej na autyzm, która nie jest w stanie sama ich komunikować.

Dr Koziołek także zamierza opowiedzieć o dwóch projektach. Przedstawi swój - rozwijany od kilku lat - pomysł stworzenia mobilnej stacji dystrybucji biogazu (projekt finansowany w ramach programu Lider). Stacja ma rozwiązać problem uzyskania i zastosowania różnych rodzajów energii dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy, a przede wszystkim dostarczać energię elektryczną i ciepło do zakładów przemysłowych o dużym zapotrzebowaniu na nie.

Naukowiec opowie także o prognozowaniu rozwoju pojazdów elektrycznych (projekt finansowany w ramach 7. Programu Ramowego). Jego metodologia nie skupia się wyłącznie na przewidywaniu efektów rozwoju, ale uwzględnia także zmianę problemów, ograniczeń i potrzeb społeczeństw. Jak podkreśla dr Koziołek, pozwala na globalną analizę problemów, ich źródeł i ograniczeń w relacji z efektami dzisiaj i w przyszłości. W obu projektach dr Koziołek współpracuje z Markiem Mysiorem.
Szczegóły na temat kongresu w Kioto tutaj.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję