Wielu chorych potrzebuje szpiku. Zarejestruj się jako dawca

Data: 04.11.2015 Kategoria: życie uczelni

Na Politechnice Wrocławskiej trwa akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. - To zajmuje tylko chwilę, jest całkowicie bezbolesne, polega na pobraniu wymazu z ust – mówi Małgorzata Dziedzic, studentka PWr, która jest też wolontariuszką kampanii „Wrocław walczy o Anię”

Akcja została zorganizowana, aby pomóc  pracowniczce Politechniki Wrocławskiej cierpiącej na rzadką odmianę białaczki. Niestety Anna Szymczak przegrała walkę z chorobą, zmarła dzisiaj w nocy.

Organizatorzy nie zamierzają jednak zrezygnować z przeprowadzenia rejestracji. – Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa, żeby znaleźć genetycznych bliźniaków dla innych potrzebujących – podkreśla Małgorzata Dziedzic z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. Sama jest już w bazie potencjalnych dawców. Teraz zaangażowała się jako wolontariuszka  Fundacji DKMS, która zajmuje się rejestracją dawców. – Trzeba zachęcać zwłaszcza młodych ludzi, żeby się zgłaszali. Rejestracja nie boli. Procedura trwa nie dłużej niż 15 minut, wystarczy wypełnić formularz o stanie zdrowia i potrzymać przez chwilę patyczek z buzi – mówi Małgorzata. Próbki są następne wysyłane do zbadania. Po kilku tygodniach otrzymuje się informację o wpisaniu do rejestru potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że kod genetyczny zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.  Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, niecierpiący na żadną przewlekłą chorobę.

Anna Szymczak pracowała w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców na PWr jako lektorka. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niej białaczkę i chłoniaka.  Jedynym dla niej ratunkiem był przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Nie znaleziono jednak odpowiedniej osoby. W pomoc dla chorej włączyło się mnóstwo ludzi. Choroba jednak ją pokonała, odeszła w nocy z 3 na 4 listopada, zostawiając męża i malutką córeczkę.

Jej nie udało się uratować, ale wiele innych zmagających się z rakiem krwi ma szansę na życie. Dlatego akcja "Wrocław walczy o Anię" nie zostanie przerwana. Chociaż w polskiej Baza Dawców Komórek Macierzystych znajduje się  ponad 750 tysięcy osób, to znalezienie genetycznego bliźniaka jest bardzo trudne.

4 i 5 listopada można się zarejestrować na Politechnice Wrocławskiej, w budynku C-13 (Serowiec),  w godzinach 9-19. Z kolei 7 i 8 listopada punkt rejestracji dawców stanie na Placu Solnym, przy Hali Stulecia i w Aquaparku. Będzie czynny w godzinach od 10 do 18.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji tutaj.
ISZ