TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

110. rocznica urodzin profesora Mariana Suskiego

Data: 03.11.2015 Kategoria: życie uczelni

?Uroczystą sesją pracownicy Politechniki Wrocławskiej przypomną dokonania naukowe i postać profesora Mariana Suskiego. W 110. rocznicę urodzin naukowca spotkają się także na mszy świętej, złożą kwiaty na grobie profesora i zapalą znicze

Uroczystość upamiętniającą 110. rocznicę urodzin prof. Mariana Suskiego zaplanowano na środę. O godz. 9 w kościele św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida zacznie się msza w intencji prof. Suskiego. Natomiast o godz. 11.15 rozpocznie się sesja w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, a po niej spotkanie towarzyskie połączone z poczęstunkiem.

0DVRXPBwBfwctBkRo,marian_suski.jpg

Prof. Marian Suski wykształcenie zdobywał początkowo w Oficerskiej Szkole Inżynierii, a po jej ukończeniu na Politechnice Warszawskiej. Tam obronił pracę dyplomową na temat wytwarzania modulacji fal decymetrowych. W roku akademickim 1929/1930 odbył roczne studia w Wyższej Szkole Elektrotechnicznej w Paryżu. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako wykładowca w Szkole Podchorążych oraz w biurze Badań Technicznych Wojsk Łączności w Warszawie. Był członkiem reprezentacji narodowej w szermierce na olimpiadach w Los Angeles (1932, brązowy medal) i w Berlinie (1936). We wrześniu 1939 r. został dowódcą łączności w Dowództwie Obrony Warszawy, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1939-1945 był jeńcem oflagu w Niemczech. 

Z naszą uczelnią związał się w 1947 r., gdy objął stanowisko adiunkta w Katedrze Fizyki na połączonych w tym czasie PWr i UWr. W roku 1948 przeniósł się do Katedry Radiotechniki na Wydziale Mechaniczno-Elektrotechnicznym. W tym okresie organizowano Katedrę Teletechniki kierowaną przez prof. Zygmunta Szparkowskiego i prof. Zbigniewa Żyszkowskiego. Gdy w końcu 1951 r. powstał Wydział Łączności, prof. Suski został mianowany na stanowisko zastępcy profesora.

Następnie w 1954 r. objął kierowanie Katedrą Podstaw Telekomunikacji na Wydziale Łączności. Prowadził zajęcia z Podstaw telekomunikacji, które przekształciły się później w Teorię obwodów elektrycznych. Jego prace badawcze koncentrowały się na doskonaleniu spektrometru EPR. Zajmował się również teorią i praktyką obwodów mikrofalowych oraz nietelekomunikacyjnymi zastosowaniami mikrofal.

Na uczelni pełnił wiele funkcji (w ostatnim okresie przed emeryturą był kierownikiem Zakładu Teorii Techniki Mikrofalowej). Później nadal czynnie uczestniczył w życiu instytutu i w pracach naukowych. Prowadził szeroką działalność społeczną. Zmarł w 1993 r.

r.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję