TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Przed Bibliotechem stanęła wystawa „Kaźń Profesorów Lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941”

Data: 30.10.2015 Kategoria: życie uczelni

?

Ekspozycja została przygotowana w 2011 r. w 70. rocznicę mordu profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich. W Kampusie Głównym Politechniki Wrocławskiej będzie ją można oglądać do 17 listopada

Wystawa składa się z modułów ułożonych na planie prostokąta o wymiarach 8 m na 11 m. Poszczególne bloki modułów poświęcone zostały konkretnym zagadnieniom –  miejscu Lwowa na przedwojennej mapie Polski, działaniom okupantów zmierzających do likwidacji polskich elit oraz przejawom szczególnej więzi łączącej Lwów i Wrocław.

Postacie zamordowanych profesorów zostały pokazane na trzynastu pojedynczych blokach stylizowanych na granitowe płyty, ustawionych wewnątrz prostokąta utworzonego przez pozostałe elementy wystawy. Znalazły się tam zdjęcia zamordowanych w 1941 roku naukowców oraz ich biogramy.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana we wrześniu 2011 r. i wówczas można ją było oglądać przed Bazyliką Mniejszą pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
– Ekspozycję przygotowano w czterech językach polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim. W ostatnich latach była już prezentowana w różnych miastach Dolnego Śląska oraz na Rzeszowszczyźnie – mówi Wojciech Trębacz, kierownik Referatu Edukacji Historycznej we wrocławskim IPN.

Pod budynkiem „Bibliotechu” będzie ją można oglądać do 17 listopada. Następnie zostanie ona także zaprezentowana na wszystkich wrocławskich uczelniach.
W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

mc

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję