Pomoc dla Ani Szymczak. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

Data: 28.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Wrocław Walczy o Anię – to hasło wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Potrzebna jest pomoc dla pracownicy Politechniki Wrocławskiej, która zachorowała na rzadki nowotwór krwi

Anna Szymczak pracuje w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców na PWr jako lektorka. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niej białaczkę i chłoniaka. Obecnie przechodzi chemioterapię i przygotowuje się do przeszczepu szpiku. Niestety do tej pory nie znaleziono dla niej genetycznego bliźniaka.
- Po chwilowym rozczarowaniu, bardzo szybko przyszła myśl, że to musi mieć głębszy sens i trzeba zacząć intensywne poszukiwania, by pomóc sobie i innym – uważa Ania.

0DVRXPBwBfwctBkRo,ania_szymczak.jpg
Dlatego jej bliscy zamiast czekać bezczynnie, postanowili sami zainicjować poszukiwania właściwego dawcy. Wspólnie z Fundacją DKMS Polska - Baza Dawców Komórek Macierzystych zorganizowali akcję pod hasłem „Wrocław Walczy o Anię”. Wydrukowali tysiące ulotek, setki plakatów, zaangażowali lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i media. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Wrocławia, Metropolita Wrocławski, dolnośląski Kurator Oświaty. Pomocy udzieliła także prof. Alicja Chybicka - kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz  oczywiście Politechnika Wrocławska.

Akcja zostanie przeprowadzona w dniach 4-8 listopada w czterech miejscach.
Na Politechnice będzie można zarejestrować się 4 i 5 listopada w godzinach od 9 do 19 na parterze budynku C-13 (Serowiec, Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25).

Z kolei 7 i 8 listopada punkt rejestracji dawców stanie na Placu Solnym, przy Hali Stulecia i w Aquaparku. Będzie czynny w godzinach od 10 do 18.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Procedura zajmuje tylko chwilę - najpierw przeprowadza się wstępny wywiad medyczny i wypełnia formularz z danymi osobowymi, a potem oddaje 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

„Wrocław Walczy o Anię!” to kampania skierowana do wszystkich mieszkańców Wrocławia – komentuje Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS Polska. - To ok. 600 tysięcy bohaterów, którzy mogą aktywnie zaangażować się w pomoc, jako dawcy szpiku lub osoby, które pomogą dotrzeć z komunikatem do jak największej liczby osób. Każdy gest się liczy i jest dla nas ważny. Bądź bohaterem i poinformuj innych o tym, że pomagasz. Udostępnij informację, oznacz ją: #600tysbohaterow. Ten mały gest ma ogromne znaczenie, gdyż może bezpośrednio wpłynąć na podarowanie szansy na nowe życie Ani lub innym pacjentom dotkniętym rakiem krwi.

Więcej informacji tutaj.
ISZ