TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Grant dla dr Moniki Danielewskiej. Pomoże stworzyć okulistyczne urządzenie

Data: 26.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki szóstego konkursu w ramach Programu LIDER. Wśród 34 projektów, które uzyskały finansowanie, znalazła się praca dr inż. Moniki Danielewskiej z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej 

Projekt naszej badaczki nosi nazwę: "Prototyp urządzenia do rejestracji i analizy dykrotyzmu oka oraz wczesnej diagnostyki jaskry" i zostanie wsparty kwotą prawie 1,2 mln zł.

W ramach swojej pracy naukowej dr Danielewska postanowiła sprawdzić, jak pulsuje oko u osób zdrowych oraz chorujących na jaskrę i od czego zależy rytm ruchów gałki ocznej. W tym celu przeprowadziła kompleksowe badania na znacznej grupie pacjentów. Wyniki były zaskakujące i przełomowe. Badaczka zaobserwowała zmiany w kształcie pulsu oka u większości osób z jaskrą. Okazało się, że oko z jaskrą pulsuje w szybszym tempie niż rytm bicia serca, a nie w takim samym, jak wcześniej sądzono. Odkryte zjawisko nazwała dykrotyzmem oka, a jego wykrycie było możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej, bezdotykowej i ciągłej metody do pomiaru pulsu oka. 

- Dykrotyzm oka to podwójny puls rogówki, który przypada na jedno uderzenie serca – wyjaśnia dr Danielewska. – Jego występowanie potwierdziłam u około 70 proc. osób zdrowych powyżej 50. roku życia i u około 90 proc. chorujących na jaskrę. 

Oczywiście samo odkrycie nie spowoduje, że leczenie choroby stanie się łatwiejsze.
Dr Monika Danielewska: - W przypadku diagnostyki jaskry bardzo ważne jest zebranie przez okulistę szeregu informacji dotyczących kondycji zdrowotnej oczu osoby badanej. Wiąże się to z koniecznością użycia kilku urządzeń okulistycznych. Jednak żadna z istniejących na rynku metod nie ma zastosowania w ocenie dykrotyzmu oka.
Dlatego w ramach projektu LIDER dr Danielewska zbuduje prototyp urządzenia do rejestracji i analizy ocznego pulsu dykrotycznego oraz wdroży go w praktyce klinicznej. 

W przyszłości urządzenie pozwoli okulistom zebrać - dotychczas niedostępne -  informacje na temat dynamicznych zmian parametrów gałki ocznej, co przyczyni się do wcześniejszego wykrycia jaskry u pacjentów oraz monitorowania skuteczności leczenia operacyjnego tej choroby.

- Dofinansowanie z NCBiR pomoże mi również stworzyć własny zespół badawczy oraz umożliwi komercjalizację mojego urządzenia -  zapowiada dr Monika Danielewska.

ach

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję