TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ponad dwustu nowych doktorantów na Politechnice

Data: 21.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Uroczystym ślubowaniem młodzi naukowcy rozpoczęli w środę swoje studia doktoranckie.  – Zaczynacie wielką przygodę i wyzwanie życia – podkreślał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Trzymam za was mocno kciuki

Od środy Politechnika Wrocławska ma 201 nowych doktorantów, co oznacza, że na naszej uczelni nad swoimi pracami doktorskimi pracuje obecnie 1066 osób.  W imieniu kolegów ślubowanie, m.in. wytrwałego zdobywania wiedzy i dbania o dobre imię uczelni, złożyło 12 przedstawicieli doktorantów z poszczególnych wydziałów Politechniki Wrocławskiej.

- Zaczynacie wielką przygodę i wyzwanie życia – przemawiał do nich prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Naszą uczelnię budujemy od 70 lat i z dumą mogę powiedzieć, że dzięki tej ciężkiej pracy możecie dzisiaj prowadzić swoje prace badawcze w europejskich warunkach. Mamy świadomość, że sztafeta pokoleń trwa i tak jak my zostaliśmy wykształceni przez naszych profesorów, tak teraz my mamy zaszczyt i przywilej wychowywać naszych następców.  Doktorat to normalna praca badawcza, wymaga więc od was entuzjazmu, wizji i pomysłów. My natomiast zrobimy wszystko, żebyście mogli spokojnie prowadzić swoje badania, a gdy się obronicie, budować z nami przyszłość Politechniki Wrocławskiej. Trzymam bardzo mocno za was kciuki – podkreślał prof. Więckowski.

Tomasz Dobosz, przewodniczący Rady Doktorantów PWr, życzył pierwszorocznym doktorantom, by jak najszybciej weszli na drogę naukową i obronili swoje prace w krótkim terminie. Zachęcał też do aktywności. – Gorąco zachęcam do zapoznania się z programami ministerialnymi i jednostek pośredniczących, żeby następnie aplikować o granty, staże czy wymiany międzynarodowe, a dzięki temu rozwijać się z pożytkiem dla siebie samego i naszej uczelni – mówił przewodniczący rady.

Wykład inauguracyjny dla doktorantów wygłosił Krzysztof Domarecki, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej Seleny, międzynarodowej firmy z branży chemii budowlanej. Mówił o doktorantach w kontekście potencjału konkurencyjnego polskiej gospodarki. Zachęcał, by młodzi naukowcy prowadząc swoje badania, myśleli o przyszłym zastosowaniu produktów i technologii, nad jakimi pracują, a także, by zastanawiali się, jak wpłyną na treść i charakter ich życia w przyszłości. Przestrzegał przed brakiem namysłu nad tym, jaką końcową wartość dla rynku będzie miał ich produkt lub technologia. – W swoim wystąpieniu skupiam się przede wszystkim na komercjalizacji wyników badań naukowych, bo to jedna z kwestii zapisanych w strategii Politechniki Wrocławskiej, a także dlatego, że sam jestem przedsiębiorcą – mówił. – Już dzisiaj widzę, że najbliższe 10-25 lat będzie kluczowe dla naszych firm, które mogą utknąć w pułapce średniego produktu lub pójść dalej. By się rozwijać, muszą zaatakować rynki Europy Zachodniej – podkreślał.

Przedsiębiorca tłumaczył także, że innowacje nie są możliwe bez ścisłej współpracy biznesu, z nauką i klientem, a młodzi naukowcy powinni o tym pamiętać.

W czasie uroczystej inauguracji roku akademickiego doktoranci mieli także okazję wysłuchać krótkiego koncertu skrzypka Tomasza Dolskiego.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję