Rektorzy z całej Polski przyjechali do Wrocławia

Data: 14.10.2015 Kategoria: życie uczelni

W czwartek na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się trzydniowe obrady Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechała ponad setka rektorów z całej Polski oraz około siedemdziesięciu gości reprezentujących świat nauki i otoczenie społeczno-gospodarcze uczelni

Obrady uświetniają obchody jubileuszu 70-lecia Politechniki Wrocławskiej oraz 70-lecia środowiska akademickiego we Wrocławiu.

Swoją obecność na posiedzeniu Zgromadzenia Plenarnego KRASP potwierdzili m.in.:

* sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak,

* podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Włodzisław Duch

* generalny inspektor ochrony danych osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa,

* przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Woźnicki,

* przewodniczący Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych prof. Antoni Tajduś,

* przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej dr hab. Marek Rocki

* przewodniczący Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych prof. Maciej Zabel

* dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dr Zygmunt Krasiński

* prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego prof. Marek Niezgódka

* Research Solutions Director for CE Europe, Elsevier B.V. Tomasz Psonka.

W programie spotkania przewidziano omówienie m.in. finansowania szkolnictwa wyższego i nauki w projekcie budżetu na 2016 rok, polityki w zakresie otwartego dostępu w nauce, umiędzynarodowienia nauki, a także inicjatyw dotyczących finansowania sztuki oraz nowych zasad oceny parametrycznej jednostek naukowych.

Podczas posiedzeń we Wrocławiu podejmowane będą również kwestie dotyczące programu finansowania badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020: Marie Skłodowska-Curie Actions”, a także programu edukacyjnego „Nauka bez granic” i innych form współpracy z Ameryką Łacińską. Zaprezentowany zostanie także raport League of European Research Universities (LERU) „Investment in Research, Innovation and Education really pays off!”.

Ponadto na posiedzeniu KRASP przedstawiony zostanie apel o przeciwstawianie się mowie nienawiści w aktualnie toczącej się debacie publicznej i politycznej. Będzie on wysłany do wszystkich środowisk biorących udział w tej dyskusji, jak również przekazany mediom.

Andrzej Charytoniuk